Α2 Γυναικών: Ηττήθηκε στην Πυλαία η Ασπίδα και “πέταξε” το δώρο από τη Δράμα

Την ήττα με 73-61 γνώρισε στην Πυλαία η Ασπίδα Ξάνθης, πραγματοποιώντας για ακόμα ένα παιχνίδι μέτρια εμφάνιση.

Η ομάδα της Ξάνθης βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 25 πόντους, κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, όμως δεν κατάφερε να πλησιάσει κοντά την ομάδα της Θεσσαλονίκης γνωρίζοντας την πέμπτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα. Παράλληλα επέστρεψε το δώρο που πήρε από τη Δράμα, καθώς την ίδια ώρα ο Απόλλων Καλαμαριάς περνούσε από την πόλη της Ανατολικής Μακεδονίας νικώντας τους Τιτάνες.

Η Πυλαία είχε από την αρχή το προβάδισμα και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 15–11, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να προηγείται με 42-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με την Ασπίδα να προσπαθεί να μειώσει και την Πυλαία να ελέγχει σκορ και ρυθμό φτάνοντας εύκολα στο τελικό 73-61.

Δεκάλεπτα: 15-11, 42-30 (ημίχρονο), 60-51, 73-61 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Γιαννούλης-Νέδογλου

ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ (Λίτσου-Γιάνναρος): Ζωγράφου 6, Πετρίδου 4, Γρηγοριάδου 5, Κοκκίνου 11, Βατσιτσίδου 14(2), Ζιβώνη 8, Γαλιτσιάνου 25(5), Πλουμπή.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά 10(2), Καραλίδου Σ. 18(1), Κουτρουβέλη, Παπαχρυσοβέργη 4, Καραλή, Χατζή-Χαλίλ, Χαλκίδου 2, Σουλιώτη 27(3), Καραλίδου Β., Γκιργκίζα.