Πανάξια πρωταθλήτριες οι κορασίδες του ΓΑΣ Κομοτηνή! Νίκησαν τους Τιτάνες στον τελικό και πάνε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (+photos)

Το τίτλο στο πρωτάθλημα κορασίδων της ΕΚΑΣΑΜΑΘ κατέκτησαν τα κορίτσια του ΓΑΣ Κομοτηνή! Μετά από μαγική εμφάνιση, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησαν με 46-32 τους Τιτάνες Δράμας και θα εκπροσωπήσουν την ΕΚΑΣΑΜΑΘ στη Β’ Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, το οποίο θα διεξαχθεί από 19 έως 23 Απριλίου στη Θεσσαλονίκη.

Τα κορίτσια της Δήμητρας Δόλωμα μπήκαν από το πρώτο λεπτό δυνατά στο παιχνίδι και έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με 13-9, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 19-14.

Στην τρίτη περίοδο ο ΓΑΣ Κομοτηνή προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 30-16, βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του τίτλους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κομοτηνής με την ψυχολογία στα ύψη προηγήθηκε με 42-22 πέντε λεπτά πριν το τέλος, φτάνοντας στο τελικό 46-32 και την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Δεκάλεπτα: 13-09, 19-14 (ημίχρονο), 30-16, 46-32 (τελικό αποτέλεσμα)