ΕΠΣ Ξάνθης: Νίκησε τον Ζυγό και ξέφυγε προσωρινά στους 7 βαθμούς από τη Θαλασσιά το Άβατο!

Το απόγευμα του Σαββάτου ο Άρης Αβάτου αντιμετωπίσε τον Ηρακλή Ζυγού, και κατάφερε έστω με κάποια δυσκολία, παρ’όλο που εκ του αποτελέσματας φαίνεται το αντίθετο, να πάρει τη νίκη μ 4-0 και να ξεφύγει έστω και προσωρινά στους 6 βαθμούς από την δεύτερη Αναγέννηση Θαλασσιάς.

Ο Άρης πίεζε ψηλά, κυνηγούσε εξ’αρχής το γκολ, αλλά δεν έβρισκε εύκολα κενούς χώρους, και όποτε τα κατάφερνε δεν είχε την τύχη με το μέρος του, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο του αγώνα να λήξει με το ισόπαλο 0-0. Μια απ’τα ίδια και στην επανάληψη, ώσπου φτάσαμε στο 65ο λεπτό και ο Γκέκας με μια κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Από εκεί και έπειτα ο Άρης ανέβασε ακόμα πιο ψηλά το δείκτη του σκορ και έφτασε μέσα στο επόμενο 20λεπτο στο εμφατικό 4-0, με τα γκολ των Δεσύλλα, Ευθυμιάδη και ακόμα ένα του Γκέκα.