Β’ Εθνική: Νίκησε στο ρελαντί τον Πολύγυρο και αγκάλιασε την παραμονή η Ασπίδα Ξάνθης

Χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση η Ασπίδα Ξάνθης πέρασε από τον Πολύγυρο και αγκάλιασε την παραμονή στη κατηγορία.

Η Ασπίδα είχε τον έλεγχο του αγώνα και του σκορ και με όπλο την άμυνα της δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα.  Με όπλο το σουτ από την περιφέρεια προηγήθηκε με 11-17 στην πρώτη περίοδο, ενώ έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 24-34, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό.

Στην τρίτη περίοδο διατηρούσε της διαφορά σε διψήφιο αριθμό, ενώ με buzzer beater του Κουτσογιάννη έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 45-62. Ο Πολύγυρος αντέδρασε και με σερί 18-6 μείωσε σε 63-68, όμως η Ασπίδα είχε λύσεις και με σερί 2-12 ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (65-80) φτάνοντας στο τελικό 73-82.

Δεκάλεπτα: 11-17, 24-34 (ημίχρονο), 45-62, 73-82 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Θεοδώρου, Κοϊμτζόγλου

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Καραπιπερίδης): Ζαγορίτης, Πιπιλιάρης 37 (1), Πετρίδης, Παπασεραφιανός 4 (1), Βούλγαρης 3, Νησιώτης 10, Νουκάρης 14, Μίκιτς 2.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Ντεμάι, Παπαδάκης 7, Γρούδος 9 (1), Τσιώγκας, Μασμανλιδης 4, Καραμπίνης, Τσιαβές 6, Κουτσογιάννης 14 (2), Ασημάκης 11 (1), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 15 (3), Πετς 16 (3).