Έπαιξε βασικός για 65 λεπτά ο Πιτσέλι αλλά… έπρεπε να αποχωρήσει για να μπουν τα γκολ της Αρμενίας επί του Καζακστάν

Η Αρμενία αντιμετώπισε το Καζακστάν στην έδρα της, και με βασικό τον μεσοεπιθετικό της Ξάνθης και τρίτο καλύτερο παίκτη της χώρας, Μάρκο Πιτσέλι, κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 2-0 και ξεφύγει από την τελευταία θέση, που βρίσκεται πλέον με διαφορά 4 πόντων η σημερινή της αντίπαλος.

Ο μεσοεπιθετικός της Ξάνθης έπαιξε βασικός και είχε αρκετά καλή απόδοση, στα 65 λεπτά που αγωνίστηκε, όμως έπρεπε να αποχωρήσει από το γήπεδο ως αλλαγή για να πάρει μπρος η μηχανή της Αρμενίας, αφού από εκεί και έπειτα πέτυχε τα δύο γκολ που της έδωσαν τη νίκη, αρχικά με τον σταρ της χώρας και γνωστό σε όλους παίκτη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Χένρικ Μικιταριάν στο 73′ και εν συνεχεία με τον Οζμπιλίζ στο 75ο λεπτό.

Μετά και από αυτή τη νίκη η Εθνική Αρμενίας, του Μάρκος Πιτσέλι, μετρά δύο νίκες και τρεις ήττα, στα πέντε παιχνίδια που έχει δώσει έως τώρα και βρίσκεται στην πέμπτη και προτελευταία θέση του πέμπτου ομίλου των προκριμματικών για το Mundial του 2018.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία ως έχει μετά τους αγώνες του Σαββατοκύριακου:

Παρασκευή 24/03

Γεωργία – Σερβία 1-3 (5′ Κατσαράβα / 45′ πέν. Τάντιτς, 64′ Μίτροβιτς. 86′ Γκατσίνοβιτς)

Τουρκία – Φινλανδία 2-0 (9′ και 13′ Τοσούν)

Αυστρία – Μολδαβία 2-0 (75′ Ζάμπιτσερ, 90′ Χάρνικ)

Ιρλανδία – Ουαλία 0-0

Ιταλία – Αλβανία 2-0 (12′ πέν. Ντε Ρόσι, 80′ Ιμόμπιλε)

Λίχτενσταϊν – Σκόπια 0-3 (43′ Νικόλοβ, 68′ και 73′ Νεστορόβσκι)

Ισπανία – Ισραήλ 4-1 (13′ Σίλβα, 45’+1 Βιτόλο, 51′ Κόστα, 88′ Ίσκο / 76′ Ρεφαέλοβ)

Κροατία – Ουκρανία 1-0 (38′ Κάλινιτς)

Κόσοβο – Ισλανδία 1-2 (52′ Νούχιου / 25′ Σιγκούρνταρσον, 35′ πέν. Γκ. Σίγκουρντσον)

Σάββατο 25/03

Σουηδία – Λευκορωσία 4-0 (19′ πέν. και 49′ Φόρσμπεργκ, 57′ Μπεργκ, 78′ Τέλιν)

Ανδόρα – Νήσοι Φερόε 0-0

Ελβετία – Λετονία 1-0 (66′ Ντρμιτς)

Κύπρος – Εσθονία 0-0

Βοσνία – Γιβραλτάρ 5-0 (4′ και 43′ Ιμπίσεβιτς, 52′ Βρσάγεβιτς, 56′ Βίστσα, 94′ Μπίτσακτσιτς)

Βουλγαρία – Ολλανδία 2-0 (5′ και 20′ Ντέλεφ)

Λουξεμβούργο – Γαλλία 1-3 (34′ πέν. Ζοασίμ / 28′ και 77′ Ζιρού, 37′ Γκριεζμάν)

Πορτογαλία – Ουγγαρία 3-0 (32′ Αντρέ Σίλβα, 36′ και 65′ Κριστιάνο Ρονάλντο)

Βέλγιο – Ελλάδα 1-1 (89′ Λουκακού / 46′ Μήτρογλου)

Κυριακή 26/03

Αζερμπαϊτζάν – Γερμανία 1-4 (31′ Ναζάροβ / 19′ και 81′ Σέρλε, 36′ Τόμας Μίλερ, 45′ Μάριο Γκόμεθ)

Σαν Μαρίνο – Τσεχία 0-6 (17′ και 24′ Μπάρακ, 19′ και 77′ πέν. Νταρίντα, 26′ Γκέμπρε Σελάσιε, 43′ Κρμέντσικ)

Αρμενία – Καζακστάν 2-0 (73′ Μχιταριάν, 75′ Εζμπιλίζ)

Αγγλία – Λιθουανία 2-0 (21′ Ντεφόου, 66′ Βάρντι)

Β.Ιρλανδία – Νορβηγία 2-0 (2′ Γουόρντ, 33′ Ουάσινγκτον)

Μαυροβούνιο – Πολωνία 1-2 (63′ Μουγκόσα / 40′ Λεβαντόβσκι, 82′ Πίστσεκ)

Ρουμανία – Δανία 0-0

Μάλτα – Σλοβακία 1-3 (14′ Φαρούτζα / 2′ Βάις, 41′ Γκρέγκους, 84′ Νέμετς)

6. Κόσοβο 1 (2-14)

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 8 καλύτεροι δεύτεροι μετά από κλήρωση θα παίξουν μπαράζ (4 ζευγάρια σε ματς μέσα-έξω) και οι 4 νικητές θα προκριθούν στα τελικά της Ρωσίας

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς