ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Προκρίθηκε στον τελικό και περιμένει αντίπαλο ο Λεύκιππος Ξάνθης

Έχοντας πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του ο Λεύκιππος Ξάνθης προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό, νικώντας στον πρώτο ημιτελικό το Ρούπελ Σιδηροκάστρου με 57-68.

Η ομάδα της Ξάνθης έχασε δύο φορές προβάδισμα 11 και 12 πόντων αντίστοιχα, όμως στο τέλος κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά που πήρε και να φτάσει στη νίκη.

Ο Λεύκιππος είχε από την αρχή το προβάδισμα και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 10-17, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 19-30, με τον Λεύκιππο να έχει για πρώτη φορά προβάδισμα με διψήφια διαφορά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ρούπελ μπήκε δυνατά και με σερί 12-3 μείωσε από 19-32 σε 31-35, όμως ο Λεύκιππος με δικό του σερί 0-8 έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά με 31-43. Στην τέταρτη περίοδο το Ρούπελ και πάλι αντέδρασε και με σερί 12-0 ισοφάρισε σε 43-43. Από εκείνο το σημείο όμως ο Λεύκιππος άρχισε σταδιακά να αυξάνει τη διαφορά, φτάνοντας στο τελικό 57-68.

Δεκάλεπτα: 10-17, 19-30 (ημίχρονο), 31-43, 57-68 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Λάλλα, Μυσιρλής

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Ιωαννίδης): Ντούντος 2, Γρεασίδης, Δαλαγκόζης 22 (2), Τοπολίγκας 4, Μάντζιος 6 , Στάσας 7 (1), Δαμιανάκος 11 (2), Βεντούζης, Παρίσης 4.

Λεύκιππος Ξάνθης (Παπαδόπουλος – Μουρβάκης): Κουμπάνης 19 (1), Ανθής  2, Μαυροματίδης 3 (1), Τσίλογλου, Κάλφας 2, Κουτσογιάννης 12 (3), Σταμπουλής 4 (1), Οικονόμου 12 (1), Λαγογιάννης 6, Κούτρας 6, Ρούμογλου 2.