ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Η Ελευθερούπολη αντίπαλος του Λεύκιππου στον τελικό του Κυπέλλου, δεν τα κατάφερε ο Αρίωνας

Το απόγευμα του Σαββάτου ο Αρίων Ξάνθης, μετέβη στην Καβάλα και στα Ποταμούδια, όντας η δεύτερη ομάδα της Ξάνθης που θα διεκδικούσε ένα εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, αλλά σε αντίθεση με τον Λευκίππο που επικράτησε του Ρούπελ Σιδηροκάστρου, ο Αρίων ηττήθηκε και μάλιστα με μια αρκετά μεγάλη διαφορά, από την Ελευθερούπολη.

Από την έναρξη του παιχνιδιού η Ελευθερούπολη, έδειξε την ξεκάθαρη ανωτερότητα της, και μόλις από το πρώτο δεκάλεπτο είχε αποκτήσει διαφορά ασφαλείας, αφού αυτό τελείωσε με το σκορ στο 18-25. Η διαφορά αυτή δυστυχώς για την ομάδα της Ξάνθης μεγάλωσε ακόμα περισσότερο και φτάσαμε στη διακοπή του ημιχρόνου στο νταμπλ σκορ υπέρ της Ελευθερούπολης, που ήλεγχε πλήρως τη ροή του αγώνα. Η υπεροχή της Ελευθερούπολης διατηρήθηκε και στη συνέχεια του παιχνιδιού, με την διαφορά τελικά να σταματά στο +29, αφού ο αγώνας τελείωσε με το τελικό 56-85.

Δεκάλεπτα: 18-25, 25-53 (ημίχρονο), 37-68, 56-85 (τελικό αποτέλεσμα)