ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Στο Λεύκιππο το ντέρμπι της Ξάνθης που λύγισε τον μαχήτικο Αρίωνα και παρέμεινε στην κορυφή

Ο Λεύκιππος ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Ξάνθης, καθώς επικράτησε του Αρίωνα με 70-71, σε ένα παιχνίδι εντυπωσιακό και με πολλά νεύρα στο τέλος.

Ο Λεύκιππος είχε το προβάδισμα συνέχεια στο παιχνίδι, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 17-19, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 33-42. Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 49-57, καθώς ο Αρίωνας προσπαθούσε να μειώσει, όμως η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τους 4-5 πόντους. Όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο τελευταίο δεκάλεπτο μείωσαν τη διαφορά, δεν κατάφεραν όμως να κάνουν την ολική ανατροπή, με το Λεύκιππο να παίρνει τη νίκη με 70-71.

Πρώτος σκόρερ για τον Αρίωνα και γενικά του αγώνα ήταν ο Νταβουλτζόπουλος με 23 πόντους, έχοντας επίσης 12 ριμπάουντς και 3 ασίστ. Ακολούθησαν οι Αμπεριάδης με 9 πόντους και 2 τρίποντα, ο Ανδρέου, με 9 πόντους και 3 τρίποντα, ο Αρβαντίδης, επίσης με 9 πόντους και 1 τρίποντο, ενώ ο Μπουτσακτσή πέτυχε 7 πόντους και είχε 10 ριμπάουντ

Για τον Λεύκιππο ο Κουμπάνης πέτυχε 17 πόντους με 2 τρίποντα, ενώ ο Ψάλτου πέτυχε επίσης 17 πόντους, έχοντας και 3 ασίστ. Ακολούθησε ο Οικονόμου με 16 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ ο Σταμπουλής πέτυχε 12 πόντους με 3 τρίποντα, έχοντας επίσης 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 17-19, 33-42 (ημίχρονο), 49-57, 70-71 (τελικό αποτέλεσμα)