Β’ Εθνική: Επέστρεψε στις νίκες η Ασπίδα που κέρδισε το Αγρίνιο

Επιστροφή στις νίκες για την Ασπίδα Ξάνθης, η οποία επικράτησε με 75-68 του Αγρινίου, παραμένοντας στην ένατη θέση της βαθμολογίας και στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με την Ασπίδα στο τέλος να παίρνει μία διαφορά τεσσάρων πόντων και να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά με 14-10. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Ξάνθης προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ, όμως το Αγρίνιο πάντα επέστρεφε με τη διαφορά να κυμαίνεται ανάμεσα στους 2-5 πόντους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 31-27 για την Ασπίδα.

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου η Ασπίδα προηγήθηκε με 36-27, όμως το Αγρίνιο αντέδρασε γρήγορα και μείωσε σε 38-36. Η ομάδα της Ξάνθης προσπάθησε και πάλι να πάρει διαφορά και τα κατάφερε κλείνοντας την τρίτη περίοδο μπροστά με 53-44. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Αγρίνιο προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και μείωσε σε 58-53, όμως οι παίκτες της Ασπίδας έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια ανέβασαν τη διαφορά στους 11 πόντους (69-58) φτάνοντας στο τελικό 75-68.

Δεκάλεπτα: 14-10, 31-27 (ημίχρονο), 53-44, 75-68 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Φουντζήλας, Γαζέτας

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Ντεμάι 2, Παπαδάκης 4, Γρούδος 3, Στεφανίδης 11 (3), Πατσής, Τσιαβές 16 (3), Κουτσογιάννης 5 (1), Ασημάκης 14 (2), Μασμανίδης, Μανδαλάκης 12 (1), Πετς 8.

ΑΓΡΙΝΙΟ (Μυριούνης): Τασόπουλος 5 (1), Μπερερής, Τάσος 19 (1), Γκρέκας 13 (3), Μήτσου 9 (1), Γκόβας 8 (1), Μακρής 12 (1).