ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Εντός έδρας ήττα για τις γυναίκες του ΓΑΣ από τον Πανσερραϊκό και απομακρύνεται πλέον ο τίτλος

Πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση οι γυναίκες του ΓΑΣ ηττήθηκαν στην Κομοτηνή από τον Πανσερραϊκό με 49-61, με την ομάδα των Σερρών να αποκτά προβάδισμα τίτλου, αν και θέλει ακόμα 4 αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Ο Πανσερραϊκός μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και με όπλο το περιφερειακό σουτ (πέτυχε 4 τρίποντα) προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 12-27, ενώ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 28-41.

Ο ΓΑΣ αντέδρασε και με σερί 10-0 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου μείωσε σε 38-41, όμως ο Πανσερραϊκός είχε λύσεις και έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά με 44-54. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν κακό και νευρικό, κάτι το οποίο βοήθησε τον Πανσερραϊκό να φτάσει στο τελικό 49-61.

Δεκάλεπτα: 12-27, 28-41 (ημίχρονο), 44-54, 49-61 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ρουκάς, Παπαθεολόγου

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Ζάντσας-Παπαδόπουλος): Βαμμένου, Μαργαρίτου 8 (2), Μήλιου 4, Τσακίρη 17, Λιούρτα 7, Νικολαΐδου, Κωστοπούλου 1, Δημητρακούδη 6.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μάρκου): Πίππα, Σιάκκα, Χύσα, Τσαντά, 12 (3), Κουζάλη, Κινάκη 2, Πελτέκη 20 (2), Κουτούση 17, Πιτσιάβα 10 (2).