Α2 Γυναικών: Ηττήθηκε από τους Τιτάνες η Ασπίδα, έμπλεξε, αλλά πλέον δεν είναι στο χέρι της

Πραγματοποιώντας πολύ κακή εμφάνιση για 33 λεπτά η Ασπίδα Ξάνθης ηττήθηκε από τους Τιτάνες Δράμας με 54-59, έχασε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα και πλέον έπεσε στη 10η θέση της βαθμολογίας, η οποία υπό προϋποθέσεις μπορεί να οδηγήσει σε υποβιβασμό.

Οι παίκτριες της Ασπίδας ήταν πολύ άστοχες, υπέπεσαν σε πολλά λάθη, επέστρεψαν όμως από μία διαφορά 26 πόντων που ήταν πίσω, όμως δεν κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή.

Η Ασπίδα ξεκίνησε νευρικά και άστοχα το παιχνίδι, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτριες της Δράμας, οι οποίες βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια πήραν από το πρώτο δεκάλεπτο διψήφια διαφορά και προηγήθηκαν με 7-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τους Τιτάνες να διατηρούν μία διαφορά γύρω στους 10 πόντους, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 18-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ασπίδα συνέχισε να είναι άστοχη και είδε για πρώτη φορά τη διαφορά να ανεβαίνει πάνω από τους 20 πόντους, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 24-45. Με ένα σερί 0-5 οι Τιτάνες προηγήθηκαν στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου με 24-50 και όλα έδειχναν ότι η ομάδα της Δράμας θα έφτανε σε μία πολύ εύκολη νίκη.

Όμως η Ασπίδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με ένα εκπληκτικό σερί 26-3 μείωσε δύο λεπτά πριν το τέλος σε 50-53, δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Εκεί και ενώ η ομάδα της Ξάνθης έβγαλε τις άμυνες που έπρεπε, έκαναν τρία λάθη στην επίθεση, τα οποία επέτρεψαν στους Τιτάνες να φτάσουν στο τελικό 54-59.

Δεκάλεπτα: 07-19, 18-32 (ημίχρονο), 24-45, 54-59 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Κολοκυθάς, Ρούντσιος

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ Ουστά 3 (1), Καραλίδου Σ. (10 (2), Κουτρουβάλη, Καρακώστα 11, Παπαχρυσοβέργη, Σακουλάκη, 21 (2), Σουλιώτη 9, Καραλίδου Β.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ (Καρατσωμπάνης): Στάικου 3 (1), Παράσχου 3, Χαριώτη 1, Βαρσάμη, Σαμολαδά 23 (2), Αρσένογλου 3 (1), Γαϊτάνη 13, Γιαντσιώρη 13, Κυριακίδου