ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Νίκη τετράδας του Αρίωνα Ξάνθης επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, ο Αρίων Ξάνθης νίκησε στην Αλεξανδρούπολη τον Εθνικό και έκανε μεγάλο βήμα για να βρεθεί στα play off του πρωταθλήματος. Αντίθετα με αυτή την ήττα η ομάδα της Αλεξανδρούπολης έχει πλέον ελάχιστες πιθανότητες να βρεθεί στην πρώτη τετράδα του ομίλου και να συνεχίσει στα play off.

Το παιχνίδι είχε μεγάλο ενδιαφέρον από το πρώτο λεπτό, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ συνέχεια. η πρώτη περίοδος βρήκε τον Αρίωνα μπροστά με 13-16, όμως το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο και βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 31-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και την περίοδο να ολοκληρώνεται με τον Αρίωνα μπροστά με 49-50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι λίγο πριν το τέλος ισόπαλες 64-64. Εκεί ο Αρίωνας με σερί 0-6 πήρε τη νίκη με 64-70, καθώς οι παίκτες του Εθνικού ήταν άστοχοι στις δικές τους επιθέσεις.

Δεκάλεπτα: 13-16, 31-31 (ημίχρονο), 49-50, 64-70 (τελικό αποτέλεσμα)