Γ’ Εθνική: Πέρασε από το Νέο Σκοπό η ΑΕ Κομοτηνής και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή

Με όπλο την πολύ καλή άμυνα, όπως και την περασμένη εβδομάδα εναντίον του Μακεδονικού, η ΑΕ Κομοτηνής κέρδισε στο Νέο Σκοπό τον τοπικό Ορφέα με 59-68 και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Κομοτηνής μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 11-21 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 27-35, καθώς είχε τον έλεγχο και δεν άφηνε την ομάδα του Νέου Σκοπού να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 5-6 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής αν και είχε πρόβλημα στην επίθεση και είδε τον Ορφέα να μειώνει σε 43-45, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 43-49, διατηρώντας διαφορά ασφαλείας. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής άντεξε στην αντεπίθεση του Ορφέα που μείωσε σε 47-50 και έφτασε στη νίκη με 59-68.

Δεκάλεπτα: 11-21, 27-35 (ημίχρονο), 43-49, 59-68 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Φουτζήλας – Λουλουδιάδης

ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 15 (2), Ιακωβίδης 4, Χατζής 9 (1), Τσανάκας 4, Σύρπας 2, Χατζηανδρέου 25, Ιωσηφίδης, Κουτσιαντζής, Καρακάσης, Χαβαλές.
Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 8 (2), Χονδρόπουλος 14 (2), Βάκρινος 2, Λεχούδης 19, Κουτσοβασίλης 5 (1), Καραμπέκης 10, Βαρβαρίδης 2, Παλάκης 6 (1), Λεφής 2, Σαρημπαλίδης, Μπορμπίδης, Πολυχρονιάδης.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ