Άξια της μοίρας της η Ορεστιάδα! Έχασε σετ από 24-19 και ήπιε από σήμερα το πικρό ποτήρι του υποβιβασμού…

Ο ΑΟ Ορεστιάδας δεν τα κατάφερε. Ηττήθηκε με 3-0 από την Κηφισιά στο Κλειστό των Αγίων Θεοδώρων και από την στιγμή που την ίδια ώρα η Κύζικος κέρδισε με 3-1 τον Ηρακλή Χαλκίδας στην Εύβοια, γνωρίζει από απόψε, μια αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, το πικρό ποτήρι του υποβιβασμού στην Α2 Κατηγορία.

Η Ορεστιάδα αγωνίστηκε χωρίς τον Μορέλος, το πάλεψε στο 2ο σετ όταν προηγήθηκε 21-13 αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει. Μετά την απώλεια και του 2ου σετ εγκατέλειψε κάθε προσπάθεια κι έτσι ακόμα και με νίκη επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης την τελευταία αγωνιστική δεν έχει ελπίδα για να πάει στα πλέι άουτ καθώς χρειάζεται διαφορά μέχρι 3 βαθμούς από την 11η ομάδα.

Η Ορεστιάδα στο δεύτερο σετ ξεκίνησε καλύτερα. Με δύο άσους από τον Νας και λάθος από τον Νικολάκη, προηγήθηκαν με 4-7 και με μπλοκ του Αντιφάκου πάνω στον Πούλκο και άσο από τον Νας πήραν «αέρα» 5 πόντων 10-15. Η Κηφισιά έτρεξε ένα σερί και με άσο του Μουρούτη μείωσε σε 13-15. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν την υποδοχή της Κηφισιάς αναγκάζοντάς της να κάνει συνεχόμενες άουτ επιθέσεις. Έτσι έφτασαν στο +8 (13-21).

Η Κηφισιά με τον αρχηγό της Δημήτρη Νικολάκη στο σερβίς «απάντησε» και μείωσε σε 18-21 όμως οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε πενταπλό σετ μπολ 19-24, όμως η Κηφισιά ισοφάρισε σε 24-24 με σερι 5-0. Η Κηφισιά έφτασε σε σετ μπολ μετά από άουτ επίθεση του Διαμαντίδη (26-25), όμως στη συνέχεια το σερβίς του Γιορντάνοφ πήγε άουτ. Η Κηφισιά με πόντο του Γιορντάνοφ έφτασε σε νέο σετ μπολ 29-28 και τελικά με πλασέ του Λάππα κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 30-28 κι εκεί ουσιαστικά τλείωσε ο αγώνας.

Τα σετ: 25-14, 30-28, 25-14 σε 73′

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1/2 επ), Καρατζάς 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Μουρούτης 7 (1/1 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Πούλκο 13 (10/18 επ, 3 μπλοκ, 36% υπ – 36% άριστες), Γιορντάνοφ 19 (17/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 5 (4/8 επ, 1 άσσος, 57% υπ – 57% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 60% υπ – 47% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (1/1 επ), Γαβριήλ, Λάππας 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Γιωτάκης.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Λέσκοφ 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Νας 13 (9/29 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Αντιφάκος 6 (2/6 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Διαμαντίδης 4 (4/10 επ, 57% υπ – 52% άριστες), Λουκούμι 5 (5/13 επ, 33% υπ – 27% άριστες), Πεντίδης 1 (1/2 επ) / Καρασαββίδης (λ, 74% υπ – 74% άριστες), Ράπτης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Ιωαννίδης 3 (3/5 επ, 50% υπ – 50% άριστες).

ΔΕΙΤΕ LIVE ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΗΣ 21ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ VOLLEY LEAGUE ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ THRAKISPORTS ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ