Α2 Ανδρών: Ήττα της μαχητικής ΓΕΑ από την ΧΑΝΘ στην Θεσσαλονίκη

Σε αγώνα της 14ης αγωνιστική στην Α2 ανδρών στο “Μ. Τσικινας” στην Θεσσαλονίκη η ΓΕ Αλεξανδρούπολης αντιμετώπισε την ΧΑΝΘ

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ομαδα της ΓΕΑ που έχασε εύκολ ατο πρωτο σετ με 25-17, αλλά δείχνοντας ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο καταφερε να ισοφαρίσει τα σετ παίρνοντας το δεύτερο με 22-25 μετα από μεγάλη μάχη.

Στο τρίτο σετ έγινε επίσης μεγάλη μαχη μετα το αρχικά καλό ξεκίνημα της ΓΕΑ που προηγήθηκε 4-7, αλλα μετα το 7-7 οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με αλλεπάληλες ισοπαλίες 17-17. Eκεί η ΧΑΝΘ πάτησε γκαζι και με ενα σερί 8-2 πήρε εύκολα το σετ.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα της Αλεξανδρούπολης δεν μπήκε καλά και ήταν εξ’ αρχής πίσω στο σετ 11-6, ωστόσο αντεδρασε μειωσε 13-12 και ισοφάρισε σε 15-15. Το σετ κρίθηκε στο τέλος με την ΧΑΝΘ να εχει ενα μικρό προβάδισμα 22-21 και τελικα παρά την πίεση των Εβριτων να επικρατεί με 25-21.

Μετα το παιχνίδι αυτό η ΧΑΝΘ έφτασε τους 22 βαθμούς και βλέπει τριάδα, ενω η ΓΕΑ έμεινε στους 12 και πρέπει να προσέξει μέχρι το τέλος.

Τα σετ: 25-17, 22-25, 25-19, 25-21