Βαριά ήττα από την Πορτογαλία για την Εθνική ομάδα Παίδων του Μελιόπουλου της Ξάνθης

Βαριά ήττα με 4-0 γνώρισε η Εθνική Ομάδα Παίδων του Δημήτρη Μελιόπουλου της Ξάνθης, στην πρεμιέρα της Elite φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017, από τη διοργανώτρια ομάδα της Πορτογαλίας.

Οι οικοδεσπότες του τουρνουά πήραν γρήγορα το προβάδισμα στο σκορ, αφού μόλις στο 9ο λεπτό ο Νέτο άνοιξε το σκορ και στην εκπνοή του ημιχρόνου κατάφεραν να το διευρύνουν με τον Καμάτσο. Η Ελληνική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει εντείνοντας την προσπάθειά της στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως οι Πορτογάλοι ήταν πολύ καλά δομημένοι και όχι μόνο δεν δέχθηκαν γκολ, αλλά αξιοποίησαν και τους κενούς χώρους που βρήκαν και διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα με δύο γκολ των Εμπάλο, Σιμόες. Ο Δημήτρης Μελιόπουλος της Ξάνθης, ξεκίνησε βασικός και έπαιξε για 72 λεπτά, οπότε και αντικαταστάθηκε από τον Παπαδόπουλο.

Ελλάδα: Νικοπολίδης, Αλεξανδρόπουλος (41′ Ντουμάνης), Αντζουλάς, Γαϊτανίδης, Γκαργκαλατζίδης, Εμμανουηλίδης (41′ Κατσούκης), Λυρατζής, Μαρτίνης, Μαυρουδής, Μιχαηλίδης, Μελιόπουλος (72′ Παπαδόπουλος).