Volley League: Έχασε τρια ματς μπολ ο “αυτόχειρας “Εθνικός στην Πάτρα και …. “τέζα” η Ορεστιάδα!

Μετά από έναν αγώνα «θρίλερ» στο Κουκούλι στην Πάτρα, ανάμεσα στην Παναχαϊκή και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, ο Εθνικός κατάφερε να χάσει ένα παιχνίδι μετα από 3 σερί νίκες στο οποίο είχε τρια ματς μπολ κάνοντας “δωράκι” στην Παναχαϊκή αντί να το κάνει στον ΑΟ Ορεστιάδας που επιθυμούσε νίκη των Εβριτών και έτσι αν την Πέμπτη δεν κερδίσει τον Παμβοχαικό θα αποχαιρετήσει μετα από 3 χρόνια την Volley League.

To παιχνίδι ήταν συναρπαστικό που κρατησε πάνω από 2 ωρες (122′) με τον Εθνικό αν και ξεκίνησε καλά πάιρνοντας το πρωτο σετ να μπει μπορεί να αντέξει στην πίεση των Πατρινών που έπαιξαν παλικαρίσια για την νίκη ανατρέποντας στο δεύτερο σετ όταν έχαναν 20-21 και με άλλη ψυχολογία έκαναν το σκορ σε 2-1 σετ αφου στο διάστημα αυτό οι Εβρίτες δεν ήταν καλοι ιδίως στο τρίτο σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Εθνικός αντέδρασε το πήρε με εύκολα με 20-25 και στο ται μπρεικ αν και προηγήθηκε 11-14 εχοντας τρια ματς μπολ δεχτηκε ενα σερί 4-0 και ηττήθηκε τελικά 19-17 δίνοντας 2 πολυτιμους βαθμούς στους Πατρινούς που εφτασαν τους 15 στο πρωταθλημα.

Από την άλλη ο Εθνικός πήρε τουλάχιστον έναν πόντο, ανέβηκε πλέον μόνος στην 4η θέση της βαθμολογίας με 33 βαθμούς, αλλά έβαλε δύσκολα στην άλλη ομάδα του Έβρου, την Ορεστιάδα, που παλεύει για την παραμονή έχοντας μόλις 7 αφού είδε την Παναχαϊκή να παίρνει άλλη μια νίκη και να ξεφεύγει 8 από αυτήν.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-22, 25-18, 20-25, 19-17) σε 122΄

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 16 (11/17 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 11 (10/19 επ, 1 άσσος, 61% υπ -36% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1/2 επ), Ρουμελιώτης Νίκος 31 (29/62 επ, 2 άσσοι), Μαυραγάνης 12 (8/13 επ, 4 μπλοκ), Κωστόπουλος 6 (4/15 επ, 2 άσσοι, 56% υπ – 27% άριστες) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 65% υπ – 41% άριστες), Ιτάλο (λ), Χριστιάς, Ντονάς 1 (0/2 επ, 1 μπλοκ)

EΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 16 (13/34 επ, 3 μπλοκ, 52% υπ -33% άριστες), Βανέγκας 21 (18/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 66% υπ -34% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (1/2 επ), Στίγγας 15 (7/12 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Παλέντζας 8 (6/25 επ, 2 μπλοκ), Τσέλιος 11 (8/12 επ, 3 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 65% υπ – 27% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος, 2 (άσσοι), Χαραλαμπίδης 1 (1/1 επ)