ΕΠΣ Θράκης: Ματσάρα με 6 γκολ στην “γκέλα” του Μέγα Αλέξανδρου Ιάσμου με τον εκπληκτικό Σπάρτακο Αγίων Θεοδώρων!

Σε ένα φανταστικό παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες και πολλά γκολ Ίασμος και Άγιοι Θεόδωροι αναδείχθαν ισόπαλες με 3-3 σκορ στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του Α’ κατηγορίας του πρωταθλήματος της ΕΠΣ Θράκης.

Το καλύτερο παιχνίδι του Σαββατοκύριακου αγωνιστικά ήταν η αναμέτρηση μεταξύ του Μέγα Αλέξανδρου με τον Σπάρτακο με τις δυο ομάδες να σκοράρουν τρεις φορές αμφότερες. Το αποτέλεσμα δεν ωφελεί βέβαια καθόλου την ομάδα του Ιάσμου καθώς είδε το Κόσμιο μετά τη νίκη στο Σώστη να της κλέβει για ένα βαθμό τη πρώτη θέση.

Παράλληλα ο Σπάρτακος έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση και συνεχίζει να παλεύει για την είσοδο στην εξάδα και να πάρει τη θέση της Ξυλαγανής η οποία βρίσκεται 6 βαθμούς μπροστά.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ορεξάτα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ στο 12′ με τον Ηλία Ξενοδοχίδη με δυνατό σουτ να κάνει το 0-1. Στο 31′ κι αφού οι δυο ομάδες δεν είχαν κάνει κάποια καλή ευκαιρία, ο Χασαν Χισίμ έκανε το 1-1 πραγματοποιώντας μια σέντρα σουτ και πέτυχαίνοντας ένα γρήγορο γκολ που αιφνιδίασε αμυντικούς και τερματοφύλακα του Σπάρτακου.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Ίασμος είχε την ευκαιρία να βρεθεί για δεύτερη φορά μπροστά με τον Αντωνιάδη αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε άουτ. Πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Σπάρτακος είναι εκείνος που θα βρεθεί τελικά μπροστά στο σκορ με τον Καπετάνο να πλασάρει εύκολα και να βρίσκει δίχτυα κάνοντας το 1-2.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ίασμος θα ισοφαρίσει με το πλασέ του Αντωνιάδη, γεγονός που δίνει παλμό και ένταση στο παιχνίδι. Γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι γίνονται άκρως μαχητικοί για το ποιος θα πάρει το προβάδισμα με τον Ίασμο να έχει πολύ καλές ευκαιρίες να βρεθεί μπροστά. Τελικά ο Σπάρτακος θα βρει πιο εύκολα τους χώρους και στο 58′ θα κάνει το 2-3 με σκόρερ και πάλι τον Καπετάνο, αυτή τη φορά με κεφαλιά μετά από σέντρα του Η. Ξενοδοχίδη.

Ο Μέγας ακολουθεί το παράδειγμα του Σπάρτακου και χωρίς να χάσει πολύ χρόνο κάνει το 3-3 κι εκείνη με τον σκόρερ του δεύτερου γκολ, τον Αντωνιάδη και πάλι με πλασέ. Στη συνέχεια οι ευκαιρίες δεν ήταν λίγες αλλά ήταν αρκετά νευρικές εξαιτίας του ότι και οι δύο ομάδες ήθελαν να προηγηθούν. Τελικά το παιχνίδι έληξε 3-3 και χάρισε άφθονο θέαμα στους φιλάθλους που το παρακολούθησαν.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΙΑΣΜΟΥ (Αϊβάζης): Κορωνάκης, Ζαχαρόπουλος, Χασάν Χισήμ, Μπιλμπίλης, Μπενέκος, Χουσεϊν Σαλήμ, Γρίβας (74’ Γκιρετλί Ναζήμ), Χατζητουλούσης, Βιόπουλος (46’ Γιαννακιτσίδης), Αντωνιάδης, Μπίνμπασι Αλή (46’ Παπαχατζής).

ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ (Μπαχαρίδης): Τασίδης, Ξενοδοχίδης Γ., Μυρτεζάι, Χασάν Μέριτς (46’ Τσιφίδας), Φαρμάκης, Σεφέρης, Ξενοδοχίδης Η., Βελή Χακάν Μεμέτ, Γαλεάδης, Παρασκευόπουλος, Καπετάνος (72’ Καραβέτης).

Κεντρική φωτογραφία: Περισκόπιο