LIVE από το Αμοιρίδειο Ξάνθης το ντέρμπι της ανόδου: Ασπίδα Ξάνθης – Δημοκρίτειο Κομοτηνής

Παρακολουθήστε ζωντανά από το Αμοιρίδειο Ξάνθης και από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ανάμεσα στην Ασπίδα Ξάνθης για την προτελευταία αγωνιστική του 5ου Ομίλου της Β’ Εθνικής χάντμπολ, με τον νικητή να εξασφαλίζει την άνοδο στην Α2 Ανδρών.

Οι δυο ομάδες μαχονται για την πρωτιά με την ομάδα της Ξάνθης να παίζει για τρία (!) υπό προυποθέσεις αποτελέσματα μια και έχει το πλεονέκτημα +2 στα γκολ σε σχέση με την αντίπαλο της νίκη ή ισοπαλία προκειμένου να εξασφαλίσει την άνοδο στην Α2 κατηγορία.

Το Δημοκρίτειο θέλει νίκη με 2 τερματα και πάνω ώστε να βγει πρώτο γιατί εχει διαφορα τερματων +77 και τερματα 299-222, ενώ η Ασπιδα + 54 και 275-221 τερματα. Στην Κομοτηνη η Ασπιδα νικησε 24-25 και 22-25 και το Δημοκριτειο στην Ξανθη με 25-27, οποτε σε νίκη της Ασπίδας η ομαδα της Ξανθης κατακτα το πρωταθλημα αφου αυξανει την διαφορα στο +4 ενω σε περίπτωση νικης του Δημοκριτείου όλα θα κριθούν στα γκολ και κατόπιν στην διαφορά τερμάτων.

Ώρα 18.55 Η Ασπίδα παρατάσεται με τους Ναθαναηλίδη, Καζαντζίδη, Βασιλειάδη, Καραπαπάζογλου, Ρούφο, Τσαντίδη, Μπρατίδη, Σαλή Ογλού, Παπαστάμου, Καίκη, Βαφειάδη, Ευθυμίου, Λιόντο, Ξενοπανάγο, Μπέλλια,Παπαδόπουλο

Ώρα 19.00 Ξεκινά το παιχνίδι

Ώρα 19.05  Η ομάδα της Ασπίδας προηγείται με 2-0 του Δημοκριτείου. Ασπίδα- Δημοκρίτειο 2-0

Ώρα 19.10 Στο δεκάλεπτο η ομάδα της Ασπίδας προηγείται με 5-1 που από την αρχή έχει μία διαφορά 4 τερμάτων. Ασπίδα- Δημοκρίτειο 5-1.

Ώρα 19.15 Στα μισά του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά των 4 τερμάτων παραμένει υπέρ της Ασπίδας. Ασπίδα- Δημοκρίτειο 7-3

Ώρα 19.24 Η ομάδα του Δημοκρίτειου παρατάσσεται με τους Κούλης, Γκουντούλα, Βούγια, Ντόι, Σάκκο, Γκαντία, Βαρδάκα, Πατσιάβα, Ξανθόπουλο, Βελκόπουλο, Αμαζίδη, Λαγόπουλο

Ώρα 19.38 Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Αμοιρίδειο με την ομάδα του Δημοκρίτειου να έχει μειώσει την διαφορά στα 3 τέρματα. Ασπίδα Ξάνθης – Δημοκρίτειο 12-9.

Ώρα 19.46 Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Ώρα 19.52 Στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης έχει αυξήσει την διαφορά των τερμάτων υπέρ της στα 5 γκολ. Ασπίδα Ξάνθης- Δημοκρίτειο 16-11

Ώρα 19.57 Η Ασπίδα καταφέρνει να διατηρεί την υπέρ της διαφορά στα 5 τέρματα παίζοντας πολύ ωραίο χάντμπολ. Ασπίδα Ξάνθης – Δημοκρίτειο 17-12

Ώρα 20.02 Στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης αυξάνει το σκορ υπέρ της στα 7 τέρματα με τέρμα του Ναθαναηλίδη. Ασπίδα Ξάνθης- Δημοκρίτειο 20-13.

Ώρα 20.07 Η ομάδα της Ασπίδας κρατάει στα χέρια της πλέον την νίκη και την συμμετοχή στα μπαράζ για την άνοδο στην Α2 αφού προηγείται 12 λεπτά πριν το τέλος με 6 τέρματα. Ασπίδα Ξάνθης- Δημοκρίτειο 21-15

Ώρα 20.16 Η Ασπίδα έχει κλειδώσει ουσιαστικά την νίκη αφού προηγείται με 7 γκολ διαφορά 5 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ασπίδα Ξάνθης- Δημοκρίτειο 26-19

Ώρα 20.22 Τέλος του αγώνα. Η Ασπίδα τα καταφέρνει και παίρνει την νίκη με 27-20 παίρνοντας συνάμα και την πρωτιά του ομίλου και έτσι θα συμμετέχει στα μπαράζ ανόδου για την Α2 Κατηγορία. Τελικό αποτέλεσμα: Ασπίδα Ξάνθης- Δημοκρίτειο 27-20