Volley League: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΡΑ! Νίκησε την Παναχαϊκή ο ΑΟΟ και παραμένει ζωντανός

Μεγάλη νίκη με 3-1 για τον ΑΟ Ορεστιάδας επί της Παναχαϊκής και παραμένει ζωντανός στην μάχη που δίνει ώστε να κάνει το θαύμα και να διεκδικήσει την παραμονή του μέσω των πλέι άουτ.

Η επικράτηση της Ορεστιάδας την έφερε πιο κοντά στον Κύζικο και την Παναχαϊκή στη βαθμολογία καθώς μείωσε σε τρεις τη διαφορά τους. Εάν μείνει έτσι η βαθμολογία η Ορεστιάδα θα μπορέσει να ακολουθήσει στα πλέι άουτ και να έχει ελπίδα παραμονής. Παράλληλα, οι ακρίτες πήραν και το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας από την Παναχαϊκή η οποία στον Α΄γύρο είχε νικήσει με 3-2 σετ.

Η Ορεστιάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, αποφασισμένη να πάρει το παιχνίδι και πήρε άνετα το 1ο σετ σετ χάρις το πολύ καλό σερβίς (3 άσσοι) και το αποτελεσματικό μπλοκ (5 πόντοι). Η Παναχαϊκή προηγήθηκε με 11-10 αλλά ο Μορέλος ισοφάρισε και ο Πεντίδης στο σερβίς έφερε σερί 3-0 για το 14-11 που έδωσε στην Ορεστιάδα αυτοπεποίθηση και πίστη για να πάρει τη νίκη. Στο 14-12 ακολούθησε και το σερβίς του Νας που χάλασε την υποδοχή των πατρινών και με σερί 5-0 η Ορεστιάδα ξέφυγε 19-12 και πήρε το σετ.

Στο δεύτερο σετ παρότι ήταν πίσω στους πόντους κατάφερε να το πάρει η Παναχαϊκή, στο τέλος του παιχνιδιού. Δύο λάθη των γηπεδούχων και μία επίθεση του Ρουμελιώτη έκαναν σερί 3-0 και η Παναχαϊκή προσπέρασε 23-21. Ο Λουκούμι μείωσε σε 23-22 και η Παναχαϊκή με Ρουμελιώτη και Κοτσιλιάνο έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Το γεγονός αυτό ταρακούνησε και τις δύο ομάδες που έδωσαν μεγάλη μάχη στο τρίτο σετ που πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 20-20.αλλά με τρεις πόντους του Λουκούμι, ένα χαμένο σερβίς του Ρουμελιώτη και επίθεση πρώτου χρόνου του Ρεκ στο φιλέ έγινε το 25-22 και το 2-1 σετ.

Το 4ο σετ ήταν και αυτό έντονο αλλά η Ορεστιάδα πίεσε με το σερβίς του Λέσκοφ, οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε διαδοχικά λάθη και με σερί 4-0 ξέφυγε 19-15 και κράτησε την πολύτιμη διαφορά μέχρι το τέλος.

Ο Λουκούμι, ο Νας και ο Μορέλος ήταν οι πρώτοι σκόρερ και μάλιστα πίεσαν από το σερβίς ενώ πολύ δουλειά έκαναν στο μπλοκ ο Πεντίδης με τον Αντιφάκο με τον τελευταίο να κερδίζει 5 πόντους από μπλοκ. Η Παναχαϊκή είχε πρώτο σκόρερ τον Ρουμελιώτη με 26 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Ρεκ. Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 4 άσσους, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 23-25, 25-22, 25-21) σε 101′

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Νας 15 (14/26 επ, 1 άσσος), Λέσκοφ 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μορέλος 14 (13/24 επ, 1 μπλοκ, 76% υπ – 62% άριστες), Λουκούμι 17 (15/39 επ, 2 μπλοκ, 86% υπ – 50% άριστες), Πεντίδης 10 (6/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αντιφάκος 9 (3/6 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 70% υπ – 43% άριστες), Ιωαννίδης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 14 (9/15 επ, 5 μπλοκ), Κοτσιλιάνο 11 (8/18 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ – 25% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1/1 επ), Ρουμελιώτης Ν. 26 (24/51 επ, 2 άσσοι), Μαυραγάνης 6 (3/8 επ, 3 μπλοκ), Κωστόπουλος 9 (8/22 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ – 41% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 82% υπ – 52% άριστες), Μουσλία.