ΕΠΣ Έβρου: Εύκολη επικράτηση επί του Άρδα Καστανέων, και πλέον η σκέψη στον τελικό για την ΑΕ Διδυμοτείχου

Πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Τετάρτης ο πρώτος ημιτελικός του Κυπέλλου της ΕΠΣ Έβρου, και ο Άρδας Καστανέων υποδέχθηκε στις Καστανιές την ΑΕ Διδυμοτείχου. Με την ολοκλήρωση του, λοιπόν, έχουμε εκτός συγκλονιστικού απροόπτου και τον πρώτο εκ των δύο φιναλίστ, αφού η ΑΕΔ επικράτησε πολύ εύκολα με 0-3,

Η ΑΕ Διδυμοτείχου μπήκε πολύ καλά στον αγώνα, πίεσε ψηλά εξ’αρχής και κυνήγησε το γκολ από το ξεκίνημα. Παρ’όλα αυτά έπρεπε να γίνουν αρκετές φάσεις και να φτάσουμε στο 43ο λεπτό, για να έρθει το πρώτο τέρμα του ματς, αφού ο Στέφανος Πετρόπουλος εκμεταλλεύθηκε μια ωραία σέντρα και έπιασε μια δυνατή κεφαλιά για να γράψει το 0-1 και να στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Στην επανάληψη η ΑΕΔ μπήκε εξίσου δυνατά και έδειξε από νωρίς τα δόντια της, αφού το σύνολο του κόουτ Αναστασιάδη, ήθελε να κλειδώσει από τον πρώτο αγώνα την πρόκριση, κάτι το οποίο και εν τέλει όπως όλα δείχνουν το κατάφερε. Στο 55′ ο Καλυμνιός βρήκε την ευκαιρία και έκανε το 0-2, ενώ περίπου δέκα λεπρά αργότερα στο 62ο λεπτό ο Γιαννόπουλο με το πρώτο του προσωπικό τέρμα στον αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 0-3 και έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης στον τελικό για την ομάδα του.

ΆΡΔΑΣ ΚΑΣΤΑΝΕΩΝ ( Παναγιώτης Μυλωνάς): Ντινούδης, Τσοντσόρας, Τζιαφερίδης, Πετράς, Γουγουλιάς, Καϊσίδης, Αλμπανίδης (61′ Νικολαΐδης), Νάκου (50΄Τσομπανούδης) , Μπακιρτζής (73′ Κασπαρίδης) , Καπετανίδης, Παγωνίδης
ΑΕ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ (Γιάννης Αναστασιάδης): Κυριακίδης, Κοτζά(65′ Καΐσας), Παντελίδης, Τζανετάκος, Άχπα, Πετρόπουλος Σ, Πετρόπουλος Κ (46΄Καλυμνιός) , Μαμρικισβίλι, Γονιάδης (55΄Γκαβανόζης), Γιαννόπουλος, Ιντζές