ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Πέρασε στους οκτώ του Κυπέλλου ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης που λύγισε τον Σπάρτακο Διδυμοτείχου

Στους οκτώ του Κυπέλλου προκρίθηκε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ο οποίος σε εξ αναβολής παιχνίδι της δεύτερης φάσης νίκησε τον Σπάρτακο Διδυμοτείχου με 62-51.

Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε με 17-6 στο πρώτο δεκάλεπτο, απέναντι σε έναν κακό επιθετικά και με πολλά λάθη Σπάρτακο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τον Εθνικό να συνεχίζει να βρίσκει λύσεις επιθετικά και να ανεβάζει τη διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 35-16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε, με τον Σπάρτακο να είναι καλύτερος και να κατεβάζει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 49-40 για τον Εθνικό. Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου η ομάδα του Διδυμοτείχου μείωσε μέχρι και τους έξι πόντους, όμως στη συνέχεια η κούραση και οι λύσεις που βρήκε ο Εθνικός ανέβασαν και πάλι τη διαφορά, με την ομάδα της Αλεξανδρούπολης να παίρνει την πρόκριση, φτάνοντας στο τελικό 62-51.

Δεκάλεπτα: 17-06, 35-16 (ημίχρονο), 49-40, 62-51 (τελικό αποτέλεσμα)