Α2 Γυναικών: Τεράστια νίκη σωτηρίας για την Ασπίδα επί της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου

Τεράστια νίκη σωτηρίας για τη γυναικεία ομάδα της Ασπίδας, η οποία νίκησε με 44-41 την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου, σε ένα παιχνίδι με συγκλονιστική εξέλιξη.

Η Ασπίδα ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και έχοντας τον έλεγχο σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-8. Η Αναγέννηση άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι και βρίσκοντας λύσεις κατάφερε να μειώσει σε 28-24, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτριες της Ασπίδας ήταν νευρικές, έχοντας πολλά λάθη και πολλές άστοχες επιλογές. Έτσι η ομάδα του Νέου Ρυσίου κατάφερε να ισοφαρίσει σε 34-34 και να προηγηθεί με 34-40 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Στο σημείο εκείνο όμως η Ασπίδα αντέδρασε και με σερί 10-0 προηγήθηκε με 44-40. Σημαντικό σε εκείνο το σημείο ήταν το τρίποντο της Σταυρούλα Καραλίδου, η οποία στο 41-40 έδωσε διαφορά τεσσάρων πόντων στην ομάδα της Ξάνθης. Το μόνο που κατάφερε η Αναγέννηση ήταν να μειώσει στο τελικό 44-41.

Δεκάλεπτα: 20-08, 28-24 (ημίχρονο), 34-34, 44-41 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ζαχαριάδης-Λαλλά

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά 5 (1), Καραλίδου Σ. 11 (2), Σακουλάκη 5 (1), Κραρακώστα 4, Παπαχρυσοβέργη, Καραλή 4, Λαζαρίδου 3 (1), Σαρβάνη, Σουλιώτη 12, Καραλίδου Β., Χαλκίδου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΕΟΥ ΡΥΣΙΟΥ (Μύρβαλη): Καλομιτσίνη 4 (1), Καζαντζή 3,  Μούρτου, Ψαρρά 19 (1), Τζίκου 2, Παπαδάκη 7, Αθανασιάδου 6.