ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Πέρασε και από την Ορεστιάδα το Δημοκρίτειο και διατηρήθηκε στην κορυφή

Με όπλο την άμυνα για ακόμα ένα παιχνίδι το Δημοκρίτειο Κομοτηνής νίκησε με 44-57 τη Φιλία Ορεστιάδας και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Φιλία μπήκε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 17-16. Όμως η ομάδα της Κομοτηνής με όπλο την καλή και πιεστική της άμυνα, η οποία δέχθηκε μόλις 4 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 21-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Φιλία προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι, όμως η ομάδα του Δημοκριτείου κατάφερε όχι μόνο να διατηρεί τη διαφορά σε επίπεδο ασφαλείας, αλλά και να την ανεβάσει και σε διψήφιο αριθμό στο τέλος της τρίτης περιόδου (30-40). Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με το Δημοκρίτειο να διατηρεί τη διαφορά και να φτάνει στο τελικό 44-57.

Δεκάλεπτα: 17-16, 21-27 (ημίχρονο), 30-40, 44-57 (τελικό αποτέλεσμα)