Β’ Εθνική: Πάλεψε αλλά λύγισε στην παράταση η Ασπίδα Ξάνθης από την πρωτοπόρο Καστοριά

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι η Ασπίδα Ξάνθης κοίταξε στα μάτια την πρωτοπόρο Καστοριά, οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση, όμως η κούραση και οι λίγες λύσεις από τον πάγκο οδήγησαν σε ήττα με 70-78.

Για ακόμα ένα παιχνίδια η ομάδα της Ξάνθης έχει παράπονα για τη διαιτησία. Κατάμεστο για ακόμα ένα παιχνίδι το κλειστό του Ευμοίρου, παρότι την ίδια ώρα αγωνιζόταν εντός έδρας και η ποδοσφαιρική ομάδα της Ξάνθης με τον ΠΑΟΚ.

Η Ασπίδα ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 16-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η Καστοριά όμως με έμπειρους παίκτες και βάθος στον πάγκο κατάφερε βρίσκοντας λύσεις σε άμυνα και επίθεση να γυρίσει το παιχνίδι και να προηγηθεί με 28-31 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την Καστοριά να προηγείται με 44-48 και την Ασπίδα να είναι πολύ καλή στην άμυνα, όμως στην επίθεση να χάνει κάποια καλάθια που θα τις επέτρεπαν να προηγηθεί. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Καστοριά κρατούσε το προβάδισμα και ένα λεπτό πριν το τέλος προηγήθηκε με 60-65. Όμως με σερί 7-2 η Ασπίδα ισοφάρισε σε 67-67 και έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση. Εκεί οι παίκτες της Καστοριάς βρήκαν περισσότερες λύσεις, δέχθηκαν μόλις 3 πόντους από την Ασπίδα και έφτασαν στη 17η νίκη τους στο πρωτάθλημα με 70-78.

Δεκάλεπτα: 16-11, 28-31 (ημίχρονο), 44-48, 67-67 (κ.α.), 70-78 (παρ.)

Διαιτητές: Τζίμα, Παργιανόπουλος.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Μασμανίδης, Παπαδάκης 3 (1), Γρούδος 2, Τσιώγκας, Στεφανίδης 4, Καραμπίνης, Τσιαβές 6, Κουτσογιάννης 6 (1), Ασημάκης 11, Παπαθανασίου 3 (1), Μανδαλάκης 31 (2), Πετς 2.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Κυριακόπουλος 12 (2), Μπέγος, Χονδρογιάννης, Ματενίδης, Απιδόπουλος 4, Ελευθεριάδης 10 (1), Χότζα, Τερσενίδης 3 (1), Τασιούδης, Τεπετίδης 3, Αντωνιάδης 15 (1), Μπένας 20 (1), Τσότσος 4.