Α2 Γυναικών: Μεγάλο διπλό παραμονής στην Κατερίνη για την Ασπίδα

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τα κορίτσια της Ασπίδας Ξάνθης, τα οποία νίκησαν για δεύτερη φορά φέτος τον Πιερικό Αρχέλαο, αυτή τη φορά με 54-63 και αγκάλιασε την παραμονή στην κατηγορία, αν και θέλει ακόμα άλλες εφτά αγωνιστικές.

Τα πρώτα 16 λεπτά του αγώνα ανήκαν στον Πιερικό, ο οποίος είχε τον έλεγχο, προηγήθηκε με 15-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου και με 33-23 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Από εκείνο το σημείο η Ασπίδα άρχισε να βρίσκει λύσεις σε άμυνα και επίθεση και με σερί 2-10 μείωσε σε 35-33 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Τα κορίτσια της Ασπίδας συνέχισαν στο τρίτο δεκάλεπτο από εκεί που σταμάτησαν και με όπλο την άμυνα προηγήθηκαν με 43-50 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Πιερικός αντέδρασε στο τέταρτο δεκάλεπτο, μείωσε με σερί 9-4 σε 52-54 τρία λεπτά πριν το τέλος. Όμως οι παίκτριες της Ασπίδας με δικό τους σερί 2-9 έφτασαν στο τελικό 54-63.

Δεκάλεπτα: 15-12, 35-33 (ημίχρονο), 43-50, 54-63 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Μαλτέσιος-Πλατέλα

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Τσιρογιάννη): Πουρσανίδου, Δαβιτίδου 13 (1), Ακριτίδου, Ζουγκουρίδου 9 (1), Φλώρου 15, Γκοτζαμάνη 10 (1), Παπανικολάου 3 (1), Μπαγκλαρίδου 4,Δημητρίαδου.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά 6 (2), Καραλίδου Σ. 15 (3), Σακουλάκη 22 (1), Καρακώστα 10, Παπαχρυσοβέργη, Μαμαλίγκατζη, Σουλιώτη 10, Γκριργκίζα.