Volley League: Το πρόγραμμα του ΑΟ Ορεστιάδας και των αντιπάλων του για την παραμονή

 

Την χειρότερη πορεία της ιστορίας της στα 24 χρόνια που η ομάδα αγωνίζεται στην μεγάλη κατηγορία πραγματοποιεί ο ΑΟ Ορεστιάδας, αφού μετα από 15 αγώνες εχει μόνο ήττες και έχοντας αποσπάσει μόλις έναν βαθμό αυτόν με την Παναχαική στην Πάτρα. 

Με βάση τον κανονισμό στα πλέι άουτ θα μετέχει και η 9η ομάδα, ενώ η 12η ομάδα θα υποβιβάζεται απ΄ευθείας εάν η βαθμολογική διαφορά με την 11η ομάδα είναι 4 βαθμοί ή περισσότεροι. Αυτη την στιγμή η διαφορά από την Κύζικο είναι στους 7 βαθμούς οπότε η ομαδα της Ορεστιάδας αυτήν την στιγμή υποβιβάζεται κατευθείαν. Επόμενως εαν ηττήθει στο παιχνίδι δίχως αύριο με την Κύζικο στην Ορεστιάδα η παραμονή μέσω των πλέι αουτ ια είναι αδύνατη.

Ακόμη όμως και αν κερδίσει την Κύζικο η παρουσία στα πλει άουτ μοιάζει αβέβαιη γιατί αν δεν κερδίσει τουλάχιστον τα θεωρητικά “βατα” παιχνίδια στην εδρα της με Παναχαική, Παμβοχαικό και Εθνικό Αλεξανδρούπολης θα πρεπει να βρει βαθμούς και στα εκτός εδρας με Ολυμπιακό, Παναθηναικο και Κηφισιά πράγμα με βαση την δυναμική των αντιπάλων φαντάζει αδύνατο.

Με βάση και το δύσκολο προγραμμα των αντιπαλων ο ΑΟΟ θα πρεπει να φτάσει τουλαχιστον 10-12 βαθμούς, δηλαδη να κανει το απόλυτο στα 4 παιχνίδια που έχει στο “Νίκος Σαμαρας”. Το αν μπορεί να τα καταφέρει η απάντηση θα δοθεί αεχή γενομένης στο παιχνίδι με την Κύζικο όπου χρειάζεται την στήριξη του κόσμου Βόρειου Έβρου.

Η μέχρι στιγμής βαθμολογία 8 αγωνες πριν το τέλος

9. Παναχαϊκή 9 (18-39)

10. Ηρακλής Χαλκίδας 9 (16-27)
———————————
11. Κύζικος 8 (15-38)

12. Ορεστιάδα 1 (4-42)

Το πρόγραμμα των τεσσαρων μονομάχων για την παραμονή

16η αγωνιστική
Φοίνικας Σύρου -Παναχαϊκή
Ολυμπιακός -Ηρακλής Χαλκίδας
Ορεστιάδα -Κύζικος

17η αγωνιστική
Παναχαϊκή -Κύζικος
Ηρακλής Χαλκίδας -Παναθηναϊκός
Ολυμπιακός – Ορεστιάδα

18η αγωνιστική
Κύζικος – Παμβοχαϊκός
Κηφισιά – Ηρακλής Χαλκίδας
Ορεστιάδα – Παναχαϊκή

19η αγωνιστική
Ηρακλής Χαλκίδας -Ηρακλής
Εθνικός Αλεξ. – Κύζικος
Παμβοχαϊκός – Παναχαϊκή
Παναθηναϊκός – Ορεστιάδα

20η αγωνιστική
Φοίνικας Σύρου – Ηρακλής Χαλκίδας
Κύζικος – ΠΑΟΚ
Παναχαϊκή – Εθνικός Αλεξ.
Ορεστιάδα – Παμβοχαϊκός

21η αγωνιστική
Ηρακλής Χαλκίδας – Κύζικος
ΠΑΟΚ – Παναχαϊκή
Κηφισιά – Ορεστιάδα

22η αγωνιστική
Κύζικος – Ολυμπιακός
Παναχαϊκή – Ηρακλής Χαλκίδας
Ορεστιάδα – Εθνικός Αλεξ.

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here