Κύπελλο Ελλάδος: Στα προημιτελικά η Ορεστιάδα με άνετη νίκη στο Αιγίνιο που όμως επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Μορέλος

Η Ορεστιάδα επικράτησε εύκολα με 3-0 στην έδρα της Νίκης Αιγινίου στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της φάσης των 16 του Κυπέλλου Ελλάδος και θα διεκδικήσει την επιστροφή της σε φάιναλ φορ Κυπέλλου στον εντός έδρας αγώνα που θα δώσει με την Κύζικο Νέας Περάμου.

Οι Θρακιώτες ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα και πήραν εύκολα το πρώτο σετ, αλλά στο β’ η Νίκη (που είχε την ατυχία να χτυπήσει στο αντίχειρα στο ζέσταμα ο Μαυροβουνιώτης κι αυτό τον επηρέασε) μπήκε πιο απελευθερωμένα και είχε σταθερά το προβάδισμα στην αρχή, μέχει και το 13-9. Σε εκείνο το σημείο ο Ιωαννίδης πήρε τη θέση του Νας, φτάσαμε στο 18-13 και στο 22-17, αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έπαθαν μπλακ άουτ, η Ορεστιάδα με σερί 1-8 πήρε το σετ και ουσιαστικά το ματς.

Με την ψυχολογία πλέον στα ύψη, οι παίκτες του Μπάμπη Σταματόπουλου επικράτησαν εύκολα και στο στο τρίτο σετ επικράτησε εύκολα, ωστόσο η νίκη επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Μορέλος λίγο πριν το φινάλε του αγώνα (υπέστη διάστρεμμα και την Πέμπτη θα εκτιμηθεί η σοβαρότητα της κατάστασης του, κάτι εξαιρετικά σημαντικό ενόψει των κρίσιμων επόμενων αναμετρήσεων για το πρωτάθλημα).

«Κρατάμε τη νίκη η οποία θα μας βοηθήσει αρκετά στην ψυχολογία καθώς είναι η πρώτη που πετυχαίνουμε μέσα στη χρονιά έστω και με ομάδα της Α2. Δυστυχώς όμως δεν μπορούμε να το χαρούμε όσο θέλουμε μετά τον τραυματισμό του Μορέλος κι ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό. Η πρόκριση στο φάιναλ φορ είναι πρόκληση, αλλά ακόμη μεγαλύτερη είναι το να κρατήσουμε την ομάδα στην κατηγορία», είπε ο Μπάμπης Σταματόπουλος.

Τα σετ: 17-25, 23-25, 15-25

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης) Γκορίδης, Βουλκίδης, Παπαλεξίου, Μαυροβουνοώτης, Μήλης, Δημητριάδης, Αντωνιάδης-λ / Ματσκίδης, -λ, Κόκκινος, Ιμβριώτης, Μουράτης, Κιοσσες
ΑΟ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Σταματόπουλος) Νας, Λέσκοφ, Μορέλο, Λουκούμι, Πεντίδης, Αντιφάκος, Καρασαββίδης –λ / Ράπτης, Διαμαντίδης, Ιωαννίδης