Κύπελλο Ελλάδος: Εκπληκτικός ο Εθνικός κόντραρε στα ίσια τον ΠΑΟΚ αλλά δεν κατάφερε να τον αποκλείσει από την οκτάδα

Δεν τα κατάφερε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και αποχαιρέτησε τον θεσμό του κυπέλλου από τον ΠΑΟΚ που ήταν και το φαβορί της αναμέτρησης και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών καθώς δύσκολα νίκησε 3-1 σετ και στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον Παμβοχαϊκό.

Ο δικέφαλος που αγωνίστηκε με αλλαγες και χωρίς τον Ανδρεάδη αλλα με λίμπερο τον Γκαρα που είχε 65% υποδοχή, προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά στη συνέχεια συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τους εβρίτες που έφτασαν πολύ κοντά στο τάι μπρέικ. Ο Εθνικός κέρδισε τις εντυπώσεις είχε πρωταγωνιστές τους Λεάλ (20 πόντοι), Βανέγκας (16 πόντοι), Στιγγα (10 πόντοι, 5 μπλοκ) και Χαριτωνίδη (5 πόντοι).

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-3, αλλά ο Εθνικός μάζεψε τη διαφορά γρήγορα (9-9) και προηγήθηκε 11-12, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί και προηγήθηκε με 16-12, διατηρώντας μια διαφορά 2-3 πόντων ως το τέλος κατακτώντας το με 25-22. Στο β’ σετ ο Εθνικός είχε χει το προβάδισμα μεχρι τα μέσα του σετ προηγούμενη με 11-14 και παρόλο που ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 15-15, ξέφυγε ξανά με 16-19 και 18-22. Εκεί όμως τα λάθη των φιλοξενούμενων έφεραν ενα σερί 5-0 και το 23-22 για τον ΠΑΟΚ που πήρε τελικά το σετ με άσο του Τακουρίδη με 25-23.

Στο γ’ σετ ο Εθνικός εκανε την ανατροπή εκεί πολλοί πίστεψαν ότι το ματς κρίθηκε με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει μάλιστα μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ να ξεφεύγει με 21-18 και 23-20 και να φτάνει σε ματς μπολ στο 24-22. Ωστόσο ο Εθνικός με σερί 4 πόντων πήρε το σετ 24-26 και μείωσε σε 2-1. Συναρπαστικό το δ’ σετ όπου ο ΠΑΟΚ αν και προηγηθηκε 22-17 ο καταπληκτικός στο παιχνίδι Εθνικός δεν το έβαλε κάτω και με σερι 0-5 ισοφαρισε 22-22 για να έχουν δύο χαμένα σετ μπολ (23-24, 24-25). Ο Σμαραγδης έφερε το πρώτο ματς μπολ για τον ΠΑΟΚ (26-25) και στο 27-26 ο Νταντε τελείωσε την επίθεση δίνοντας την πρόκριση στον ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 25-23, 24-26, 28-26)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς, Στάροβιτς 26 (23/40 επ, 3 μπλοκ), Σωτηρίου 11 (7/23 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 55% υπ -25% άριστες), Σμαραγδής 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (5/8 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντάντε 13 (13/25 επ, 55% υπ – 45% άριστες)/ Γκαράς (λ, 65% υπ 38% άριστες), Παντακίδης 2 (2/7 επ), Τερζής 4 (3/4 επ, 1 άσσος), Σακόγλου 2 (2/7 επ), Σαφράνοβιτς 3 (2/9 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ – 33% άριστες)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 20 (20/40 επ, 47% υπ -39% άριστες), Βανέγκας 16 (16/33 επ, 52% υπ – 28% άριστες), Χαριτωνίδης 5 (4/5 επ, 1 άσσος), Στίγγας 10 (5/14 π, 5 μπλοκ), Παλέντζας 12 (11/32 επ, 1 μπλοκ), Τσέλιος 8 (6/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 55% υπ – 41% άριστες), Μούχλιας, Καβαρατζής, Βλαχόπουλος, Χαραλαμπίδης.