ΕΠΣ Έβρου: Πρωταθλητές χειμώνα Σοφικό και Ρίζια! Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες του πρώτου γύρου στην Β’ Κατηγορία

 

Με τους αγώνες της 11ης αγωνιστικής ξεκίνησε μετα από πολλές αναβολές για το 2017 το πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου, όπου σε Κεντρικό και Βόρειο Όμιλο είχαμε πρωταθλητές χειμωνα με την ολοκλήρωση του α’ γυρου.

Στον Νοτιο ομιλο μια αγωνιστική πριν το φιναλε του α’ γύρου η πρωτοπόρος Νίκη Απαλού επέστρεψε στις νίκες αφού περασε από την εδρα της Μάκρης, ενω νετα την νικη της επί του Απαλού στο ντερμπι η δευτερη Νίψα νίκησε ευκολα τον Δορίσκο και διατηρησε στους 2 βαθμούς την διαφορα από την κορυφη. Ο Ατρόμητος Άβαντα γνωρισε νεα ηττα στην Χιλη και επεσε στην τεταρτη θεση, ενω τριτος ανεβηκε ο Μαιστρος που νικησε την ΑΕΚ.

Στον Κεντρικό Όμιλο πρωταθλητής χειμωνα είναι ο Ορφέας Σοφικού (φώτο) που επέστρεψε στις νικες επί της Κ20 ΑΕΔ μετα την ήττα από τον Ακρίτα Δαδιάς ο οποίος ανεβηκε δευτερος μετα την νεα νικη επι του Παλιουρίου και το νεο στραβοπάτημα του Ελληνοχωρίου με την Δοξα Δόξης.

Στον Βορειο η ΠΑΕ Ριζίων αναδείχθηκε πρωταθλήτρια χειμωνα παρα την γκελα στην Σαγήνη από τον Ηρακλή, γεγονος που εκμεταλλεύτηκε το Νεοχωρι που μειωσε στον πόντο μετα την νικη επί της Οινόης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Β’ ΕΠΣ ΈΒΡΟΥ – ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (11η Αγωνιστική)
ΑΕ Ν. Χιλής − Ατρόμητος Άβαντα 2-1
ΠΑΕ Νιψας − ΑΟ Δορίσκου 3-0
ΑΟ Μάκρης − Νίκη Απαλού 1-2
ΑΕΚ Έβρου − ΑΟ Μαΐστρου 1-3
ΑΟ Αρίστεινου − Ασπίδα Βρυσούλας 5-3
ΑΟ Αγνάντια (Κ20 Εθνικός Αλ.)-ΑΟ Καππαδοκών 1-1
Ρεπό: ΑΟ Μοναστηρακίου

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Νίκη Απαλού 25 (24-12)*
2. Π.Α.Ε Νιψας 23 (25-2)*
3. ΑΟ Μαΐστρου 21 (27-17)*
4. Ατρόμητος Άβαντα 20 (18-9)
5. ΑΟ Αρίστεινου 17 (20-15)*
6. ΑΕ Ν. Χιλής 17 (24-24)
7. ΑΟ Μάκρης 15 (13-14)*
8. ΑΕΚ Έβρου 14 (20-19)*
9. ΑΟ Μοναστηρακίου 11 (15-28)*
10. ΑΟ Δορίσκου 10 (21-21)*
11.Ασπίδα Βρυσούλας 10 (17-27)*
12. ΑΟ Καππαδοκών 3 (6-23)*
13.ΑΟ Αγνάντια (Κ20 Εθνικός) 2 (9-28)*

* Με αστερίσκο οι ομαδες που έκαναν το ρεπό τους

Β’ ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ – ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (11η Αγωνιστική)
Πυρσός Σιδηρούς − Ένωση Κυανής Ασβεστάδων 1-4
Ένωση Λυκόφης Κορνοφωλιάς − AΟ Τυχερού 2-1
Δόξα Ελληνοχωρίου − Δόξα Δόξας 1-1
Ορφέας Σοφικού − Άρης Πραγγίου (Κ20 ΑΕΔ) 1-0
Ακρίτας Δαδιάς − Θύελλα Παλιουρίου 6-0
ΟΦΙ Ισαακίου − Αναγέννηση Μεταξάδων 3-0 α.α.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Ορφέας Σοφικού 28 (23-6)
2. Ακρίτας Δαδιάς 24 (28-12)
3. Δόξα Ελληνοχωρίου 23 (19-11)
4. Ένωση Λυκόφης Κορνοφωλιάς 23 (26-11)
5. Ένωση Κυανής Ασβεστάδων 22 (29-11)
6. Δόξα Δόξας 17 (22-16)
7. ΟΦΙ Ισαακίου 17 (25-22)
8. Άρης Πραγγίου (Κ20 ΑΕΔ) 14 (17-17)
9. AΟ Τυχερού 11 (21-18)
10.Πυρσός Σιδηρούς 5 (12-29)
11. Θύελλα Παλιουρίου 4 (9-45)
12.Αναγέννηση Μεταξάδων (αποχώρησε)

Β’ ΕΠΣ ΈΒΡΟΥ – ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (11η Αγωνιστική)
Θύελλα Κυπρίνου − ΠΑΕ Πενταλόφου 1-2
Ομόνοια Φυλακίου − Δόξα Ορεστιάδας 3-3
ΑΟ Νεοχωρίου − Ένωση Οινόης 2-0
Ακρίτας Ορμενίου − Ασπίδα Θουρίου (αναβλήθηκε)
Ηρακλής Σαγήνης − ΠΑΕ Ριζίων 2-2
Δόξα Στέρνας − Ορφέας Δικαίων 3-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΠΑΕ Ριζίων 29 (24-10)
2. ΑΟ Νεοχωρίου 28 (41-9)
3. ΠΑΕ Πενταλόφου 23 (18-9)
4. Θύελλα Κυπρίνου 18 (18-14)
5. Ακρίτας Ορμενίου 17 (22-20)*
6. Ένωση Οινόης 15 (16-13)
7. Δόξα Ορεστιάδας 12 (20-24)
8. Ηρακλής Σαγήνης 11 (17-23)
9. Ασπίδα Θουρίου 10 (10-12)*
10. Δόξα Στέρνας 10 (15-21)
11.Ορφέας Δικαίων 6 (8-28)
12. Ομόνοια Φυλακίου 4 (11-37)

* Οι Ακρίτας Ορμενίου και Ασπίδα Θουρίου εχουν αγώνα λιγότερο

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here