A2 Γυναικών: Λύγισε στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκε εύκολα η Ασπίδα από την Καλαμαριά

Σε ένα εξ αρχής πολύ δύσκολο παιχνίδι η Ασπίδα Ξάνθης πάλεψε για ένα ημίχρονο απέναντι στον Απόλλωνα Καλαμαριάς, όμως ένα πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο, κατά το οποίο η ομάδα της Ξάνθης πέτυχε μόλις τρεις πόντους έφερε την ήττα με 28-57 από την ομάδα της Καλαμαριάς.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό και για τις δύο ομάδες, με πολλά λάθη στην επίθεση και πολλά άστοχα σουτ. Έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 6-9 για την ομάδα του Απόλλωνα, ο οποίος διατήρησε μία μικρή διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 15-21.

Όπως αναφέραμε το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκρινε και την αναμέτρηση. Η Ασπίδα ήταν πολύ κακή στην επίθεση, με λάθη και άστοχες επιλογές και πέτυχε μόλις τρεις πόντους. Έτσι η Καλαμαριά με επιμέρους σκορ 3-19 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 18-40 και έφτασε έτσι εύκολα στο τελικό 28-57.

Δεκάλεπτα: 06-09, 15-21 (ημίχρονο), 18-40, 28-57 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Γιαννούλης-Θωμόπουλος

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά 3, Καραλίδου Σ. 2, Κουτρουβέλη, Καρακώστα 4, Παπαχρυσοβέργη, Καραλή 2, Λαζαρίδου, Σαρβάνη 2, Σουλιώτη 6, Σακουλάκη 1, Μαμαλίγκατζη 8 (2).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γκογκάκης): Σταμπή 9, Ιγγλέζου 11 (1), Παλλάνη 10, Καλαντίδου, Ακσεχέρογλου 10, Σολωμού 6 (1), Καϊμακτσή 3, Γραμματικού 9 (1).