Β’ Εθνική: “Ατσάλι” η Ασπίδα στο Εύμοιρο! Νίκησε τον Χαρίλαο Τρικούπη κάλυψε και τη διαφορά

Με όπλο την άμυνα η Ασπίδα νίκησε με 72-65 τον Χαρίλαο Τρικούπη, καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου. Κορυφαίος ο Ασημάκης με 26 πόντους, μεγάλη εμφάνιση από όλα τα παιδιά σε άμυνα και επίθεση, που πάλεψαν κάθε μπαλιά.

Η Ασπίδα είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου, διατηρούσε διαφορά 3-6 πόντων, όμως κάποια λάθη σε άμυνα και επίθεση επέτρεψαν στην ομάδα του Μεσολογγίου να ισοφαρίσει σε 21-21 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ασπίδα είχε τον έλεγχο για επτά λεπτά, κατά τα οποία προηγήθηκε και με διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (39-26), όμως στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα με ένα σερί 0-5 οι παίκτες του Χαρίλαου Τρικούπη μετέτρεψαν το 41-33 σε 41-38, καθώς αρχικά ο Ψάλτου με λέι απ έκανε το 41-35. Οι παίκτες της Ασπίδας έκαναν λάθος επαναφορά και ο Μουράτογλου σε νεκρό χρόνο μείωσε τη διαφορά στο τρίποντο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ασπίδα είχε τον έλεγχο, διατηρούσε τη διαφορά μεταξύ 3-6 πόντων, όμως δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Οι παίκτες της ομάδας του Μεσολογγίου εκμεταλλεύονταν τα λάθη των παικτών της Ασπίδας και έμεναν μέσα στο παιχνίδι, ενώ λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου κατάφεραν και μείωσαν στον πόντο (51-50) με την Ασπίδα με δίποντο σε νεκρό χρόνο να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά με 53-50. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με την Ασπίδα να συνεχίζει να έχει τον έλεγχο του αγώνα και πέντε λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε με 66-56. Οι παίκτες του Χαρίλαου Τρικούπη προσπάθησαν να κάνουν την τελική τους αντεπίθεση, όμως η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους εφτά πόντους, με την Ασπίδα να φτάνει στο τελικό 72-65, καλύπτοντας και το 71-69 με το οποίο είχε ηττηθεί στο Μεσολόγγι.

Δεκάλεπτα: 21-21, 41-38 (ημίχρονο), 53-50, 72-65 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Μελανίδης

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης):Παπαδάκης 9 (1), Γρούδος 1, Τσιώγκας, Στεφανίδης, Τσιαβές 12 (1), Κουτσογιάννης 9, Ασημάκης 26 (3), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 10 (1), Πετς 5 (1).

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Δημητριάδης): Ιωάννου 8 (2), Βουρνάς 9, Τοπουζίδης 11 (1), Μουράτογλου 8 (1), Σταυρόπουλος 9, Παπαρέγκας 7, Γεωργιάδης 5 (1), Μουρίκης, Ψάλτου 8.