Σε 81 λεπτά ο Ολυμπιακός “σκούπισε” τον ΠΑΟΚ των Εβριτών και σήκωσε την κούπα “Νίκος Σαμαράς”

O Oλυμπιακός με πρωταγωνιστή και MVP του τελικού τον Κονσταντίν Τσούπκοβιτς νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ και κατέκτησε το Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» στο κατάμεστο από “ερυθρόλευκους” γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη και για δεύτερη συνεχή χρονιά έχασε για τον ίδιο θεσμό στον τελικό από τον Ολυμπιακό.

Με το ξεκίνημα του 1ου σετ ο Ολυμπιακός οικοδόμησε διαφορά 2-3 πόντων από το 5-2, στο 10-7 και στο 12-8 με το μονό μπλοκ του Αγκάμεζ στον άλλοτε συμπαίκτη του Αμαράλ Ντάντε. Τα δύο μπλοκ από Ντάντε και Τακουρίδη έκλεισαν τη διαφορά στο 20-18 και στον πόντο 20-19 με την κόντρα επίθεση του Ντάντε. Παρά την πίεση του ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός δεν έκανε ποτέ το έξτρα λάθος, χάθηκαν πολλά σερβίς και από τις δύο ομάδες, ο Τακουρίδης μείωσε σε 24-23 και ο Αγκάμεζ τελείωσε το σετ 25-23.

Ίδια εικόνα είχε ο αγώνας και στο 2ο σετ με τον Ολυμπιακό να έχει μικρό προβάδισμα και τον ΠΑΟΚ να έχει ισορροπήσει τον αγώνα στο 12-12. Ο Ντάντε έχασε το σερβίς και ο Σουλτανόπουλος πήγε στη θέση του σερβίς θυμίζοντας τα νικηφόρα σερί των περσινών τελικών. Με το φλοτ σερβίς ο Σουλτανόπουλος χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και Ο Ολυμπιακός έκανε συνολικό σερί 6-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο 18-12 κρίνοντας και το σετ με 25-16.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ έπαιξε το τελευταίο του χαρτί για να μπει στον αγώνα. Παρότι μπήκε με προβάδισμα 4-2 δεν είχε συνέχεια καθώς ο Ολυμπιακός πάλι με λίγα λάθη και τους Τσούπκοβιτς, Κοκκινάκη σε καλή μέρα πέρασε μπροστά με 7-6. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε για τελευταία φορά στο 13-13. Ο πρώτος χρόνος του Σουλτανόπουλου, η κακή υποδοχή του ΠΑΟΚ που έδωσε την ευκαιρία στον Άθος Κόστα για το 15-13 και το μπλοκ του Σωτηρίου στον Κοκκινάκη έκανε το 16-13. Η διαφορά του +3 διατηρήθηκε μέχρι το 24-21 και ο Κοκκινάκης με άσσο τελείωσε τον αγώνα εν μέσω αποθέωσης.

Για τον Ολυμπιακό καλός ο πρωην της Ορεστιάδας Άθος Κόστα με 10 πόντους (8/10 επιθέσεις, 2 μπλοκ), ενω για τον κακό ΠΑΟΚ του Καλμαζίδη ο Ανδρεάδης είχε 7 πόντους με 4/6 επιθέσεις, 1 άσσο και 2 μπλοκ, ενω μέτριοι ήταν και οι εβρίτες λίμπερο Γκαράς (50% υποδοχή – 23% άριστες) και Κωνσταντινίδης (40% υποδοχή – 40% άριστες). Μεγάλος πρωταγωνιστής και ο Μενέλαος Κοκκινάκης ο οποίος μάλιστα έγινε και ο μοναδικός αθλητής με 4 τίτλους στη διοργάνωση, όσους έχει κατακτήσει και ο Ολυμπιακός.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-16, 25-21) σε 81′