Β’ Εθνική: Νίκησε ΧΑΝΘ και άγχος η Ασπίδα Ξάνθης και έκλεισε θετικά τον πρώτο γύρο

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα η Ασπίδα Ξάνθης νίκησε με 77-73 τη ΧΑΝΘ, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα μετά απο τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα και έκλεισε θετικά τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή, με την Ασπίδα να ξεκινάει με ένα 6-0, όμως η ΧΑΝΘ αντέδρασε και με 0-9 δικό της πέρασε μπροστά με 6-9 και με 12-14. Εκεί η ομάδα της Ξάνθης με δικό της 8-0 έκανε το 20-14, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ασπίδα συντηρούσε μία διαφορά 3-5 πόντων και λίγο πριν το τέλος προηγήθηκε με 40-32, όμως ένα τρίποντο της ΧΑΝΘ δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκανε το σκορ 40-35, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρ΄ψτο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό, με τις δύο ομάδες να είναι στο πρώτο μισό αρκετά άστοχες. Η Ασπίδα προηγήθηκε με 50-44, όμως με 0-8 σερί η ΧΑΝΘ πέρασε μπροστά με 50-52. Η ομάδα της Ξάνθης όμως αντέδρασε και με ένα 5-0 προηγήθηκε και πάλι με 55-52, το οποίο ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό, με την Ασπίδα να προηγείται με 60-54, όμως τη ΧΑΝΘ να ισοφαρίζει γρήγορα σε 60-60. Η ομάδα της Ξάνθης προσπαθούσε να ξεφύγει, έπαιρνε διαφορές έως τεσσάρων πόντων, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης έμενε κοντά στο σκορ.

Ένα λεπτό πριν το τέλος το σκορ ήταν στο 74-72. Η Ασπίδα αστόχησε σε επίθεση και με 30 περίπου δευτερόλεπτα να απομένουν η ΧΑΝΘ είχε επίθεση. Οι παίκτες της ομάδας της Θεσσαλονίκης αστόχησαν, με τον Τσιαβέ να κερδίζει το ριμπάουντ και μαζί το φάουλ. Ο παίκτης της Ξάνθης ευστόχησε στην πρώτη βολή, όμως ήταν άστοχος στη δεύτερη. Ο Βλάχος πήρε το ριμπάουντ, με τους διαιτητές να σφυρίζουν φάουλ πάνω στην τελική γραμμή και ενώ απέμεναν 2,5 δευτερόλεπτα. Ο παίκτης της ΧΑΝΘ ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη για να διεκδικήσουν οι συμπαίκτες του το ριμπάουντ, όμως ο Κουτσογιάννης ήταν εκεί. Ο έταιρος αρχηγός της Ασπίδας πήρε το αμυντικό ριμπάουν, κέρδισε και το φάουλ και με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 77-73.

Δεκάλεπτα: 20-14, 40-35 (ημίχρονο), 55-52, 77-73 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Παπανικολάου, Κατωτικίδης

AΣΠIΔA ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Aσημάκης 25 (3), Tσιαβές 19 (1), Παπαδάκης 9 (1), Στεφανίδης 7 (2), Γρούδος 5 (1), Kουτσογιάννης 6, Mανδαλάκης 3 (1), Πετς, Παπαθανασίου, Mασμανίδης, Kαραμπίνης, Nτεμάι

XANΘ (Νικολαΐδης): Iορδάνογλου 4, Aμπατζάς 9, Bλάχος 18 (2), Eλευθεριάδης 3 (1), Eρμείδης Π., Zιάκας 12 (2), Γεωργάκης 12 (2), Λευκαδίτης 15 (2)