Γ’ Εθνική: Δεύτερη σερί ήττα σε ντέρμπι για την ΑΕ Κομοτηνής που λύγισε και από τους Ικάρους Σερρών

Τη δεύτερη συνεχομένη εντός έδρας ήττα γνώρισε η ΑΕ Κομοτηνής, με θύτη αυτή τη φορά τους Ικάρους Σερρών, που πέρασαν από την Κομοτηνή με 65-71 και στέφθηκαν πρωταθλητές χειμώνα στον τέταρτο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα της Κομοτηνής έχασε και το δεύτερο από τα τρία συνεχόμενα εντός έδρας ντέρμπι που έχει στο πρόγραμμα, έφτασε τις τρεις ήττες στο πρωτάθλημα και πλέον για να μείνει ζωντανή στι μάχη της ανόδου θα πρέπει να κάνει το απόλυτο στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος. Πάντως οι γηπεδούχοι είχαν πολλά παράπονα από τους διαιτητές της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν συνεχώς στο σκορ. Η ΑΕ Κομοτηνής προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-15, όμως το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους Ικάρους με 30-32. Το ίδιο σκηνικό είχαμε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ΑΕ Κομοτηνής να είναι καλύτερη, αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, κλείνοντας την περίοδο μπροστά με 51-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Ικάρους να περνάνε με 58-59 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ενώ με σερί 3-10 ανέβασαν τη διαφορά στους οκτώ και προηγήθηκαν με 61-69, περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος. Η ΑΕ Κομοτηνής μείωσε σε 65-69, όμως δεν προλάβαινε να κάνει κάτι άλλο, με το τελικό 65-71 να διαμορφώνεται με δύο βολές.

Δεκάλεπτα: 16-15, 30-32 (ημίχρονο), 51-47, 65-71 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Αγραφιώτης Ι.

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 5, Χονδρόπουλος 16 (4), Βάκρινος 3, Λεχούδης 18, Βακχαρίδης, Κουτσοβασίλης 12 (1), Καραμπέκης 6, Παλάκης 5 (1), Λέφης , Σαριμπαλίδης.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 20 (1), Γεωργιανός 9, Τράκας 16 (2), Κουτζιάς 17, Σταματόπουλος, Παρχαρίδης 3 (1), Θολιώτης 4, Φώτογλου 2.