Γ’ Εθνική: Μεγάλη νίκη – ανάσα του ΓΑΣ Κομοτηνή στην Καβάλα απέναντι στον Αστέρα

Έχοντας το προβάδισμα σε όλο τον αγώνα, ο ΓΑΣ Κομοτηνή νίκησε με 71-73 στην Καβάλα τον Αστέρα και απομακρίνθηκε ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη. Αφιερωμένη η νίκη στον έφορο της ομάδας Σάκη Καλαμάτα, ο οποίος πήρε το καλύτερο δώρο για τη γιορτή του.

Ο ΓΑΣ ξεκίνησε τον αγώνα με ένα γρήγορο 0-5, με τον Αστέρα να αντιδρά και να περνά για πρώτη και μοναδική φορά μπροστά με 14-12. Όμως οι παίκτες της ομάδας της Κομοτηνής με ένα σερί 2-12 προηγήθηκαν με 16-24, το οποίο ήταν και σκορ δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Καβάλας μείωσε σε 24-27, όμως με ένα σερί 0-8 ο ΓΑΣ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και προηγήθηκε με 24-35, για να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 31-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, προηγήθηκε με 33-46 και 36-50 και έκλεισε την τρίτη περίοδο με σκορ 46-57. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αστέρα πίεσαν, μείωσαν αρχικά σε 66-68 και στη συνέχεια σε 71-73, όμως στο τελευταίο σουτ ο Αθανασιάδης αστόχησε, με τον ΓΑΣ να παίρνει μία πολύτιμη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-24, 31-40 (ημίχρονο), 46-57, 71-73 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι., Πράττος

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ (Μαγιάννης): Παπαζώτος 9, Μπόζης 3 (1), Μαρκόπουλος 1, Ιωαννίδης 2, Γ. Σουλίδης, Αθανασιάδης 23 (3), Αργυρίου, Χαριζάνης 11 (2), Μυζίου 9 (1), Ζαρωτιάδης 13.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σκεμπή 12, Αθανασίου, Π. Καραμπέκης, Χατζηδημητρίου 25 (4), Καναράς 6 (1), Σιμάκης 12, Καλατζής 10 (2), Βελή 6, Χαλήλ 2.