Γ’ Εθνική: “Έπεσε” από την κορυφή η ΑΕ Κομοτηνής που ηττήθηκε εντός έδρας από τη Χαλκηδόνα

Πραγματοποιώντας πολύ κακή εμφάνιση στα τελευταία 16 λεπτά του αγώνα, αν και προηγούνταν στο σημείο εκείνο με 12 πόντους, η ΑΕ Κομοτηνής γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα από τη Χαλκηδόνα με 70-79 και παράλληλα “έπεσε” από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης και δήμιος της ΑΕ Κομοτηνής ήταν ο Μαραπίδης, ο οποίος πέτυχε 34 πόντους με 7 τρίποντα. Από την ομάδα της Κομοτηνής πρώτος σκόρερ ήταν ο Λεχούδης με 22 πόντους.

Η Χαλκηδόνα προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 0-7, όμως η ΑΕ Κομοτηνής γρήγορα ισορρόπησε, πέρασε μπροστά στο σκορ και με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 26-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής συντηρούσε διαφορά μεταξύ 4-8 πόντων και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 46-40.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με ένα σερί 8-2 προηγήθηκαν έξι λεπτά πριν το τέλος της περιόδου με 54-42. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως η ομάδα της Κομοτηνής ήταν πολύ κακή σε άμυνα και επίθεση. Αρχικά η Χαλκηδόνα με ένα σερί 8-21 προηγήθηκε με 62-63 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ με σερί 2-10 στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου ανέβασε τη διαφορά στο 64-73. Η ΑΕ Κομοτηνής προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 67-73, όμως οι κακές επιλογές στην επίθεση δεν επέτρεψαν στην ομάδα της Κομοτηνής να διεκδικήσει τη νίκη, με τη Χαλκηδόνα να γτάνει στο τελικό 70-79.

Δεκάλεπτα: 26-21, 46-40 (ημίχρονο), 62-63, 70-79 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ., Σαρακενίδης

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 8, Χονδρόπουλος 13 (3), Λεχούδης, 22 (1), Κουτσοβασίλης 5, Καραμπέκης 5, Βαχαρίδης 6 (2), Παλλάκης 6 (1).

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Οκλαλιώτης): Τουλούμης 6 (2), Μαρκίδης 5, Μαραπίδης 34 (7), Μπατάκος 7, Σεφερίδης 7, Κοτζαγιάννης 12, Χαρτόπουλος 8.