Α2 Γυναικών: Εντός έδρας ήττα για την Ασπίδα από την ΑΕ Πυλαίας

Την ήττα με 54-64 γνώρισε στο Εύμοιρο η Ασπίδα Ξάνθης από την ΑΕ Πυλαίας. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν καλύτερη, ήταν μπροστά σε όλο το παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκε τα κενά διαστήματα που είχε η ομάδα της Ξάνθης κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Η Πυλαία πήρε από την αρχή το προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 8-16, ενώ στο ημίχρονο έχοντας διψήφια διαφορά και τον έλεγχο του αγώνα προηγηθηκε με 21-35.

Η Ασπίδα προσπάθησε να αντιδράσει όμως σε κανένα σημείο στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά δεν κατέβηκε σε επίπεδα που θα μπορούσε η ομάδα  της Ξάνθης να απειλήσει την Πυλαία. ‘Ετσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 39-47 στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε στο τελικό 55-64.

Δεκάλεπτα: 08-16, 21-35 (ημίχρονο), 39-47, 54-64 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ζαχαριάδης, Γιαννούλης Αν.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά, Καραλίδου Σ. 11, Κουτρουβέλη, Καρακώστα 1, Παπαχρυσοβέργη 3, Καραλή 4, Σακουλάκη 9 (1), Σαρβάνη, Σουλιώτη 17, Μαμαλίγκατζη 9 (1), Καραλίδου Β. 2.

ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ (Λίτσου): Μητράγκα 1, Ζωγράφου 4, Πετρίδου 14, Γρηγοριάδου 4, Κοκκίνου 12, Βατσιτσίδου 15, Ζιβώνη, Καρατζά 1, Γαλιτσιάνου 13 (2).