Τα τρία γκολ του Αραμπατζή χάρισαν στην Εθνική Ανδρών τη νίκη – πρόκριση επί των Νησιών Φερόε

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Euro 2020 εξασφάλισε η Εθνική Ανδρών, με τον Εβρίτη Βαγγέλη Αραμπατζή να επιτυγχάνει τρία τέρματα στην νίκη της ελληνικής ομάδας με 26-24 επι των Νησιών Φερόε. Ήταν τα γκολ που ουσιαστικά χάρισαν τη νίκη και την πρόκριση στην Ελλάδα, δεδομένου ότι η διαφορά στο σκορ περιορίστηκε στα δυο γκολ.

Η Ελλάδα επιθετικά βρήκε τις λύσεις κυρίως με τον Βύρωνα Παπαδόπουλο και τον Αδάμ Παπαδόπουλο και κατάφερε να έχει ένα σταθερό προβάδισμα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, που  έκλεισε με τους έλληνες διεθνείς μπροστά με 11-13. Τα Νησιά Φερόε προηγήθηκαν στο ξεκίνημα της επανάληψης με 14-13 (34:40), ενώ κράτησαν το προβάδισμα έως το 46:11 (17-16).

Στο διάστημα 50-53′, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού με καλή άμυνα και γκολ στην κόντρα, πραγματοποίησε σερί 4-0 και ξέφυγε με 19-23, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση.Στα τελευταία πέντε λεπτά η Εθνική μας κράτησε το προβάδισμα, φτάνοντας στο τελικό 24-26 που σήμανε και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Όπως προαναφέρθηκε, ο Βαγγέλης Αραμπατζής πέτυχε τρία γκολ και η συμβολή του ήταν καθοριστική στην πρόκριση.