Αποκλεισμός της Εθνικής Παίδων του Μούχλια στον “τελικό” με την Ρωσία…

Η Εθνική παίδων του Σουφλιώτη Δημήτρη Μούχλια (1 πόντος από μπλοκ) που και πάλι χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα από τον Ζαλμά πάλεψε απέναντι στη Ρωσία αλλά λύγισε με 3-0 στο κατάμεστο κλειστό του Άργους και γνώρισε τον αποκλεισμό από την τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, χρειαζόταν τη νίκη με 3-0 η 3-1 για να περάσει ως πρώτο στη βαθμολογία ή τη νίκη με 3-2 για να βρεθεί ως μία από τις καλύτερες δεύτερες των 8 ομίλων και με εξαίρεση το β’ σετ προσπάθησε πάρα πολύ, αλλά οι Ρώσοι ήταν ανώτεροι και επικράτησαν δίκαια.

Στο πρώτο σετ με τη βοήθεια και του κόσμου που κατέκλυσε κάθε γωνιά του ΔΑΚ Άργους, η Εθνική προηγήθηκε με 2-0, αλλά γρήγορα το ρωσικό μπλοκ άλλαξε τα δεδομένα και το σκορ έγινε 4-8. Η Εθνική προσπαθούσε να ροκανίσει τη διαφορά (7-9, 13-16) αλλά έχασε αρκετές κόντρα μπάλες με τους Ρώσους να φτάνουν στο 13-18, αλλά στο 17-22 ανέλαβε δράση ο Ράπτης ο οποίος με προσωπικούς πόντους έφερε την Εθνική στο 21-22. Εκεί όμως δεν μπορέσαμε να βρούμε τον πόντο της ισοφάρισης με τον Σπιριντόνοφ να τελειώνει το σετ στο 23-25.

Στο β’ σετ μετά το 4-4 η Ρωσία και πάλι με πίεση στο σερβίς χάλασε την ελληνική υποδοχή και διευκόλυνε το έργο της στο μπλοκ ξεφεύγοντας με 4-9, 5-12 και το 0-2 έγινε πολύ εύκολα με 15-25 με την Εθνικη να αποχαιρετα και την προκριση.

Πολύ κακό το ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας στο γ’ σετ στο οποίο αγωνίστηκε και ο παίχτης του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-10 και 8-13. Η ελληνική ομάδα ήταν πλέον με την πλάτη στον τοίχο και ρίσκαρε αρκετά καταφέρνοντας με πίεση στο σερβίς να μειώσει στον πόντο στο 16-17 και εκεί χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία με την χαμένη κόντρα επιθεση (δεχθήκαμε μπλοκ) για την ισοφάριση! Η ελληνική ομάδα φάνηκε να καταρρέει καθώς το σκορ πήγε στο 16-21, αλλά και πάλι αγγίξαμε την ανατροπή με το σκορ να γίνεται 21-23 και 23-24, ωστόσο ο Ραντσένκο τελείωσε την επίθεση και η Ρωσία πήρε τη νίκη και την πρόκριση.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-15, 25-23) σε 86′