Α2 Γυναικών: Κούραση και απουσίες λύγισαν στο τέλος την Ασπίδα στα Γιάννενα

Την ήττα γνώρισε στα Γιάννενα η Ασπίδα Ξάνθης, η οποία ηττήθηκε από τον τοπικό ΠΑΣ με 62-49, στο πρωτότης παιχνίδι για το 2017. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, όμως στο τέταρτο η ομάδα της Ξάνθης λύγισε από την κούραση και τις απουσίες.

Η Ασπίδα ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-16. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν συνέχεια στο σκορ, με την ομάδα των Ιωαννίνων να κλείνει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 30-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς μαζί και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 43-42 για τον ΠΑΣ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως η Ασπίδα ήταν πολύ κακή σε άμυνα και επίθεση. Αντίθετα οι γηπεδούχες ήταν πολύ ουσιαστικές στην επίθεση και με σερί 19-7 έφτασαν στο τελικό 62-49.

Δεκάλεπτα: 14-16, 30-29, 43-42, 62-49

Διαιτητές: Τσιρόγλου, Ιορδανίδης

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σιαμέτης): Ντόκου 12(2), Σαρηγιαννίδου 10, Γιωτίτσα Ε. 11, Βαλέκα 4, Μεντεσίδου 21, Καννή 2, Κατσίδου, Σταματέλου 2, Γιωτίτσα Δ., Μπουκουβάλα.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά, Καραλίδου Σ. 11 (3), Κουτρουβέλη, Παπαδοπούλου 4, Παπαχρυσοβέργη 3, Καραλή 10, Σαρβάνη 7 (1), Σουλιώτη 4, Σακουλάκη 2, Μαμαλίγκατζη 8.