Με συμμετοχή Μούχλια ο «περίπατος» της Εθνικής Παίδων επί της Ισπανίας! Όλα για όλα πλέον με την Ρωσία…

Μια πολύ σημαντική αλλά και άνετη νίκη πέτυχε η Εθνική Παίδων στο Αργος απέναντι στην Ισπανία με 3-0 και πάιζει εναν τελικό την Κυριακή απέναντι στην αδιάφορη Ρωσία που μετα την νικη της επί του Ιρσαήλ φαίνεται να εξασφάλισε την πρόκριση.

Ο Δημήτρης Μούχλιας του Εθνικού Αλεξανδρούπολης χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα από τον Ζαλμά στο παιχνίδι με την Ισπανία, η οποία έδειξε κουρασμένη μετά το παιχνίδι της Παρασκευής με την Ρωσία. Πλεον η Ελλάδα ελπίζει με νίκη επί της Ρωσίας και ήττα ή μη καθαρή νικη του Ισραήλ με τους αδιάφορους όμως Ισπανούς.

Στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριου του Άργους, μέσα σε μια καταπληκτική ατμόσφαιρα, με τον κόσμο να δίνει την έξτρα ώθηση που ήθελαν οι νεαροί διεθνείς, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε τις πραγματικές του δυνατότητες απέναντι σε μια επίσης πολύ καλή ομάδα.

Στο πρώτο σετ η εκκίνηση μας ήταν εντυπωσιακή με το σκορ να γίνεται 4-0 και 7-1 ενώ μέχρι το 18-13 όλα κυλούσαν ιδανικά. Οι Ισπανοί όμως αντέδρασαν, μείωσαν σε 21-19, για να ξεφύγουμε 23-19 και να τελειώσει το σετ το Ράπτης με 25-22 που παίζει στην ίδια θέση με Μούχλια  και ήταν για ακόμα ενα παιχνίδι πολύ καλός (17 πόντοι)

Στο β’ σετ υπήρχε μεγαλύτερη κόντρα με την Ελληνική Oμάδα να το κατακτά στις λεπτομέρεις με 25-23. Εκεί πλέον απελευθερωθήκαμε τελείως, κάνοντας ένα καταπληκτικό γ’ σετ όπου το 5-5 έγινε 13-5 με τον Καπετανίδη στο σερβίς. Η Ισπανία αντέδρασε πολύ καθυστερημένα και το ΔΑΚ Άργους σηκώθηκε στο πόδι για να αποθεώσει την ελληνική ομάδα. Τα σετ: 25-22, 25-23, 25-19.

Την Κυριακή  (15/1/2017) παίζουν στις 17.30 Ισραήλ – Ισπανία και στις 20.00 Ρωσία – Ελλάδα.