Κύπελλο Ελλάδος: Ματς γκραν γκινιόλ με την πρόκριση να κρίνεται στο γκολ για Κύκλωπες και Πυλαία

Η ΑΕΣΧ Πυλαίας ολοκλήρωσε το παζλ της β΄ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών μετά την νίκη- πρόκριση μετά από ματς γκραν γκινιόλ με 24-23 επί των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος».

Οι Εβρίτισσες προηγήθηκαν ακόμα και με τέσσερα γκολ διαφορά στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο ισοφαρίστηκαν πέντε λεπτά πριν το τέλος και τελικά δεν στάθηκαν ψύχραιμες στο τέλος και έχασαν την πρόκριση.

Έτσι στην κληρωτίδα της ΟΧΕ την Τετάρτη 11 Ιανουαρίου (12:00) δεν θα υπάρχει θρακιώτικη εκπροσώπηση. Θα μπουν Αναγέννηση Άρτας, ΑΕΠ Πανόραμα, Φίλιππος Βέροιας, ΓΑΣ Καματερού, ΟΦΝ Ιωνίας, ΑΕΣΧ Πυλαίας, Φιλώτας Φλώρινας και Εθνικός Κοζάνης.

ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 23-24
Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-2, 5-2, 6-4, 6-8, 9-9 (ημχ.), 12-11, 17-13, 19-15, 20-18, 22-22, 23-24
ΚΥΚΛΩΠΕΣ (Χρήστος Ποντισίδης): Χαριτίδου, Λαμπίδη 1, Αραπίδου, Τσαμπάτζη, Τσιάρβαλη 5, Κοπούκη 3, Ντάρμα, Ντόγκα 1, Κεσούδη, Αυγιτίδου 1, Σμαρλαμάκη 9, Νικόλοβα 3.
ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Ζαχαρούλα Παπαδοπούλου): Κουκμίση 4, Βράμπα 3, Βακουφάρη 1, Σαμολαδά 8, Παραστρατίδου 5, Μακούλη, Γκέργκι 3, Σπανού, Σαββίδου, Μπαβέλη, Συμεωνίδου.
Διαιτητές: Σαπανίδης- Ηλιάδης, Δίλεπτα: 5-8, Πέναλτι: 6/9-2/2