CEV Cup: Με κορυφαίο τον Άθος Κόστα της Ορεστιάδας η ανατροπή του Ολυμπιακού επί της Σουργκούτ

Με τον Άθος Κόστα σε μεγάλη μέρα, ο οποίος ήρθε στην Ελλάδα για λογαριασμό της Ορεστιάδας αλλά πριν συμπληρώσει εβδομάδα στον Έβρο έλυσε το συμβόλαιό του με τον ΑΟΟ και πήρε μεταγραφή για τον… Πειραιά, ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή από το 2-1 και νίκησε με 3-2 τη Σουργκούτ, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του CEV Cup.

Με την ανατροπή που πέτυχαν, οι ερυθρόλευκοι παραμένουν αήττητοι σε όλες τις διοργανώσεις ξεκινώντας ιδανικά και το 2017. Πρώτος σκόρερ για τους ερυθρόλευκους ήταν ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με 27 πόντους χωρίς όμως να βρεθεί στην καλύτερη του ημέρα, ενώ συγκλονιστικός ήταν και ο Άθος Κόστα που είχε 16 πόντους με 12/18 επιθέσεις και 4 μπλοκ.

Τα σετ της αναμέτρησης: 3-2 (25-23, 25-27, 22-25, 25-19, 15-13) σε 131λεπτά. Ο επαναληπτικός στη Σιβηρία έχει οριστεί για τις 18 Ιανουαρίου και ο Ολυμπιακός για να προκριθεί χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ (3-0, 3-1, 3-2) ή και σε περίπτωση ήττας με 3-2 εφόσον κατακτήσει στη συνέχεια το χρυσό σετ. Αν ηττηθεί με 3-0, 3-1 ή 3-2 και στο χρυσό σετ, αποκλείεται.