ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στην εκτός έδρας νίκη του Λεύκιππου Ξάνθης επί της Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης

Με εκτός έδρας νίκη έκλεισε τον πρώτο γύρο ο Λεύκιππος Ξάνθης, ο οποίος νίκησε με 51-70 την Ολυμπιάδα, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή και εκμεταλλευόμενος τα προβλήματα και τις απουσίες της ομάδα της Αλεξανδρούπολης.

Η ομάδα της Ξάνθης πήρε από την αρχή το προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 13-17, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τις αργές επιστροφές της Ολυμπιάδας, παίρνοντας διψήφια διαφορά και κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 28-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες και νευρικές, κάτι που βοήθησε το Λεύκιππο να διατηρήσει σταθερή τη διαφορά και να προηγειθεί με 39-51. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες της ομάδας της Ξάνθης είχαν περισσότερες δυνάμεις και αύξησαν τη διαφορά φτάνοντας στο τελικό 51-70.

Δεκάλεπτα: 13-17, 28-38 (ημίχρονο), 39-51, 51-70 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Τσακιράκη, Κιοσσές

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Γιαβρίδης, Τρούπος): Κιλινκαρίδης, Παπαχρήστου, Γιαβρίδης 19 (2), Χατέλος Δ., Αλεξούδης 15, Χατέλος Σ 2, Τσιφλίκογλου, Αγγέλου 2, Πασσιάς 13(3), Φυδανίδης

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Παπαδόπουλος): Κουμπάνης 27, Μαυροματίδης 3 (1), Τσίλογλου 5 (1), Κάλφας 4 (1), Ψάλτου 7, Κουτσογιάννης 14 (4), Λαρογιάννης 6, Κούτρας 4