Γ’ Εθνική: Χριστούγεννα στην κορυφή για την ΑΕ Κομοτηνής που πέρασε σαν σίφουνας από την Αγία Βαρβάρα

Αφού σοβαρεύτηκε μετά το πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής δεν είχε κανένα πρόβλημα και επικράτησε εύκολα της Αγίας Βαρβάρας στην Καβάλα με 41-85, κάνοντας διακοπές στην κορυφή μαζί με τον Παναθλητικό και τους Ικάρους Σερρών, μετά την ήττα – έκπληξη του πρώτου.

Η ομάδα της Κομοτηνής ξεκίνησε την αναμέτρηση με ένα γρήγορο 0-10, όμως στη συνέχεια ο παρορμητισμός τα πολλά λάθη και η αστοχία στην επίθεση επέτρεψαν στην Αγία Βαρβάρα να μειώσει, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 7-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο κρίθηκαν όμως όλα.

Η ομάδα της Κομοτηνής πάτησε το γκάζι στο τέρμα και με όπλο την άμυνα της και τις καλές επιθέσεις ανέβασε τη διαφορά στους 28 πόντους, προηγήθηκε στο ημίχρονο με 13-41 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με την ΑΕ Κομοτηνής να ανεβάζει συνεχώς τη διαφορά, να προηγείται στο τρίτο δεκάλεπτο με 31-65 και να φτάνει εύκολα στο 41-85.

Δεκάλεπτα: 07-13, 13-41 (ημίχρονο), 31-65, 41-85 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Μπακάλης-Ζαχαριάδης

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ (Καμαράκης): Σαμαράς 2, Σιδεράς 5 (1), Δαφτσής 1, Μητρούλης 6 (2), Καντζάλης, Κοντογιαννόπουλος 2, Συρόπουλος, Δανίκας 11, Ντάτσης 2, Παπακωνσταντίνου 12 (4), Φασουλάς, Σκοπίδης.

ΑΕ ΚΟΜΟΤHΝΗΣ (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 16 (4), Κριμπούρας 3 (1), Χονδρόπουλος 18 (5), Βακρινός 2, Λεχούδης 8 (2), Σαρημπαλίδης, Πολυχρονιάδης, Δ. Καραμπέκης 21 (1), Μπορμπίδης, Βαχαρίδης 5, Παλλάκης 10 (1), Λέφης 2.