Β’ Εθνική: Έκλεισε τις εντός έδρας εμφανίσεις για το 2016 με νέα σπουδαία νίκη η Ασπίδα Ξάνθης

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις η Ασπίδα Ξάνθης, η οποία νίκησε με 69-60 τη Γέφυρα, πετυχαίνοντας την πέμπτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Η Ασπίδα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 13-9, όμως με ένα 0-8 σερί η ομάδα της Γέφυρας προηγήθηκε με 13-17, το οποίο ήταν και σκορ πρώτου δεκαλέπτου. Η Ασπίδα όμως ήταν εντυπωσιακή στη δεύτερη περίοδο. Με σερί 17-1 προηγήθηκε με 30-18 και παρότι η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε σε 30-24 διατήρησε τη διαφορά στους εννέα πόντους και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 37-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Γέφυρα μπήκε δυνατά και με σερί 2-9 μείωσε σε 39-37. Όμως η Ασπίδα αντέδρασε και με δικό της σερί 16-3 προηγήθηκε με 55-40, κλείνοντας την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 55-41. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ασπίδα διατηρούσε προβάδισμα 8-10 πόντων. Η Γέφυρα μείωσε δύο φορές στους έξι (62-56 και 64-58), όμως η ομάδα της Ξάνθης βρήκε λύσεις στην επίθεση και έφτασε στο τελικό 69-60.

Δεκάλεπτα: 13-17, 37-28 (ημίχρονο), 55-41, 69-60 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Ελευθεριάδης

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Μασμανίδης, Παπαδάκης, 9 (1), Γρούδος 4, Τσιώγκας 3 (1), Στεφανίδης 4, Καραμπίνης, Τσιαβές 17 (1), Κουτσογιάννης 13 (1), Ασημάκης 11 (1), Παπαθανασίου, Μανδαλάκης, Πετς 8 (1).

ΓΕΦΥΡΑ (Τουλούμης): Κρομήδας 2, Δανάκης 19 (5), Βάσκος, Κολοκοτρώνης 3 (1), Δέτσικας, Καζαμίας, Μυλωνίδης 17 (1), Βογιατζής 10 (1), Ιατρίδης, Ταραμάς 2, Μπίσκας, Καρούζος 7.