Volley League: Με σούπερ σερβίς και μπλοκ πήρε το τρίποντο στους Αγίους Θεοδώρους ο Εθνικός

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έκοψε…στραβά την κορδέλα στο κλειστό των Αγίων Θεοδώρων στα εγκαίνια της νέας έδρας της Κύζικου, καθώς επικράτησε με 3-0 (25-23, 25-21, 25-22 ) της τυπικά γηπεδούχου ομάδας της Ν. Περάμου.

Οι γηπεδούχοι παρά την ενίσχυση της με το Βραζιλιάνο διαγώνιο, Τιάγκο ντε Σόουζα Μασιέλ, δεν κατάφερε να φτάσει τους Εβρίτες, που καλύτεροι σε σερβις και μπλοκ είχαν σταθερά ένα προβάδισμα 2-4 πόντων σε όλα τα σετ.

Μετά λοιπόν το Λουτράκι και το Ρέντη παρουσία περίπου 250 θεατών στο κλειστό των Αγίων Θεοδώρων η ομάδα του Γιάννη Λάιου, με μόλις μία προπόνηση σε αυτό το γήπεδο και με τον Βραζιλιάνο Τιάγκο, που αγωνίστηκε για πρώτη φορά κόντρα στην πρώην του ομάδα, μετά τη σεζόν 2008-2009 όπου έπαιξε για δύο μήνες στην Αλεξανδρούπολη, να μην ξέρει καλα καλά τα ονόματα των συμπαικτών του, βρέθηκε από το καλό σερβίς-μπλοκ των φιλοξενούμενων να χάνει με 8-5.

Στη συνέχεια η Κύζικος ανέβηκε επιθετικά και με τα λάθη της ακριτικής ομάδας μειώσε στον πόντο 14-13, αλλά ο Λεάλ έβαλε και πάλι μπροστά τους ακρίτες με 16-13. Το μπλοκ του Τιάγκο έφερε και πάλι σε απόσταση αναπνοής την ομάδα του Λάιου (18-17), όμως μαζεμένα λάθη από τους γηπεδούχους δεν επέτρεψαν στην Κυζικο να πιάσει την ομάδα του Σάκη Μουστακίδη, που παρά την είσοδο των Τόμιλιν, Δρογκάρη αντί Τιάγκο και Κρέτση ξέφυγε ξανά με 21-18. Η ομάδα της Αλέξανδρούπολης στο 24-21 δεν κατάφερε να τελειώσει το σετ, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με Σονάρι, Γκούλακ να μειώσουν στον πόντο, ωστόσο η επίθεση του Λεάλ έγραψε το 25-23 και το 1-0 σετ για τους Εβρίτες.

Στο β’ σετ η Κύζικος πίεσε στο σερβίς και χαλώντας την υποδοχή του Εθνικού προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με πλασέ του Τιάγκο 3-2, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Βανέγκας πήραν βραχεία κεφαλή με 8-7. Στο 10-7 των φιλοξενούμενων ο Τόμιλιν αντικατέστησε τον Σαρικεϊσογλου, όμως ον Εθνικός διεύρυνε τη διαφορά με τον Παλέντζα 16-12. Οι ακρίτες παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων διατήρησαν μετά το 17-13 και 21-17 το +4 μέχρι τέλους και με 25-21 ζευγάρωσαν τα κερδισμένα τους σετ, 2-0.

Με ανεβασμένη ψυχολογία και αποτελεσματικότητα στην επίθεση ο Εθνικός ξέφυγε με 8-5 και στο γ΄σετ,  όμως με τον Λυκούρεση να δίνει τρεις συνεχόμενους πόντους και το πέρασμα του Τιάγκο η Κύζικος Ν. Περάμου, με πασαδόρο το Δρογκάρη αντί Κρέτση, πέρασε μπροστά με 9-8. Η Κύζικος, παρά κάποια λάθη, κράτησε με “νύχια και με δόντια” το προβάδισμα μέχρι το 15-14, όμως με την επίθεση του Στίγγα και το λάθος του Τιάγκο ο Εθνικός “πήρε κεφάλι” με 16-15. Χάρις όμως στο αποτελεσματικό μπλοκ πάνω στον Βραζιλιάνο πρώην άσο του Εθνικού, που όπως υπενθυμίζει το volleyplanet είχε φύγει τότε επειδή “δεν ικανοποίησε με την απόδοσή του” σύμφωνα με την πλευρά του Εθνικού, αν και ο ίδιος ισχυρίστηκε πως οι λόγοι της αποχώρησης του ήταν οικονομικοί, η ομάδα του Μουστακίδη κατάφερε μετά το 21-18 να πανηγυρίσει με 25-22 και 3-0 σετ την 4η φετινή της νίκη.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 21-25, 22-25)

ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ (Λάιος): Κατσανεβάκης 1 (1/3 επ), Σονάρι 4 (3/7 επ, 1 άσος), Γκούλακ 13 (13/23 επ, 50% υπ – 42% άριστες), Κρέτσης, Μάτσιελ 12 (10/29 επ, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 6 (6/11 επ, 33% υπ – 17% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 65% υπ – 41% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Δρογκάρης 1 (1/1 επ), Τομίλιν 6 (6/9 επ, 56% υπ – 31% άριστες), Θεοδωρόπουλος, Λυκούρεσης 5 (4/4 επ, 1 άσσος).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 9 (9/18 επ, 65% υπ – 39% άριστες), Βανέγκας 16 (13/26 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ, 50% υπ – 13% άριστες), Χαριτωνίδης 5 (1/1 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Στίγγας 10 (6/9 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Παλέντζας 16 (13/30 επ, 3 μπλοκ), Τσέλιος 4 (2/5 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 58% υπ – 29% άριστες), Καβαρατζής, Βλαχόπουλος, Χαραλαμπίδης.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ