ΕΚΑΣΑΜΑΘ: “Αφεντικό” της Αλεξανδρούπολης ο Εθνικός νίκησε δύσκολα την Ολυμπιάδα

Σε ένα δυνατό και όμορφο παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Εθνικός νίκησε την Ολυμπιάδα στο ντέρμπι της Αλεξανδρούπολης με 55-65, μένοντας στην πρώτη τετράδα και αφήνοντας την Ολυμπιάδα δύο βαθμούς πίσω.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό στην αρχή, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται ισόπαλο με 13-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο εκμεταλεύτηκε τα λάθη και την αστοχία των παικτών του Εθνικού και προηγήθηκε με 29-20, όμως ένα γρήγορο 0-4 των παικτών του Εθνικού μείωσε τη διαφορά στους πέντε, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 29-24.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Ολυμπιάδα να προηγείται με 32-24, όμως με σερί 3-18 ο Εθνικός πέρασε μπροστά με 35-42. η Ολυμπιάδα απάντησε με δικό της σερί 8-2 και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 43-44. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Εθνικού είχαν περισσότερες δυνάμεις και καθαρό μυαλό και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά και να φτάσουν στη νίκη με 55-65

Δεκάλεπτα: 13-13, 29-24 (ημίχρονο), 43-44, 55-65 (τελικό αποτέλεσμα)

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Γιαβρίδης): Αγγελίδης 5, Βαλασίδης 1, Γιαβρίδης 19 (3), Χατέλος Σ, Αλεξούδης 4, Μπάτσικας 7 (1), Τσουρνακάκης, Τσιφλίκογλου 6 (2), Αγγέλου, Πασσιάς 9 (1), Φυδανίδης 4.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Κανδύλης): Σιταρίδης Δ, Σιταρίδης Κ 16 (3), Θεολογίδης 4, Αντωνίου 4 (1), Φωτιάδης 1, Παπαδούδης 26 (2), Μπατμάς 6, Φυσέκης 2, Παπαλαμπίδης 6.