Γ’ Εθνική: Φιλική νίκη της ΑΕ Κομοτηνής επί του ΓΑΣ

Σε ένα δυνατό φιλικό, που περισσότερο θύμισε αγώνα παρά προπόνηση, η ΑΕ Κομοτηνής νίκησε δύσκολα με 67-70 τον ΓΑΣ Κομοτηνή.

Το παιχνίδι είχε αρκετές δυνατές μονομαχίες και οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν συστήματα, παίκτες, αλλά να δουν και τις αδυναμίες τους. Η ΑΕ Κομοτηνής προηγήθηκε δύο φορές στο παιχνίδι με εννιά πόντους (14-25 και 24-33 στο δεύτερο δεκάλεπτο και 58-67 στο τέταρτο), όμως και τις δύο φορές η αντίδραση του ΓΑΣ ήταν άμεση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και την ΑΕ Κομοτηνής να διατηρεί μία διαφορά 1-3 πόντων και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους κίτρινους της Κομοτηνής να προηγούνται με 14-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ πίεσε στην άμυνα και προηγήθηκε με 14-25 και 24-33, όμως στο τέλος τα πολλά λάθη, κυρίως στην επίθεση, επέτρεψαν στον ΓΑΣ να πετύχει εύκολους πόντους και να μειώσει με 8-0 σερί σε 32-33, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 32-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον ΓΑΣ, μετά το αρχικό 3-0 να περνάει και πάλι μπροστά με 41-40. Από εκεί και πέρα είχαμε συνεχόμενες αλλαγές στο σκορ, καθώς πότε περνούσε η μία ομάδα μπροστά και πότε η άλλη, με το δεκάλεπτο να ολκληρώνεται με 48-49 για την ΑΕ Κομοτηνής. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ διατηρούσε ένα προβάδισμα 2-4 πόντων, όμως τρία λεπτά πριν το τέλος με ένα σερί 0-8 μετέτρεψε το 58-59 σε 58-67. Όπως και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ αντέδρασε, μείωσε σε 65-67, όμως δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή, με την ΑΕ Κομοτηνής να φτάνει στο τελικό 67-70.

Μετά το τέλος του αγώνα ακολούθησε έξτρα δεκάλεπτο με παίκτες κυρίως της ΑΕΚ που δεν πήραν χρόνο συμμετοχής και το οποίο κέρδισε ο ΓΑΣ με επιμέρους σκορ 20-6.

Δεκάλεπτα: 14-17, 32-35 (ημίχρονο), 48-49, 67-70 (τελικό αποτέλεσμα)